MonkeyKing

Jak to bylo dříve s oblečením?

Za komoušů v Tuzexu se nakoupilo – kde se to vyrábělo? Dneska v Číně, dříve?
A co ještě předtím? Na začátku 20. století – kde lidé kupovali oblečení, z jakého materiálu, jak moc stálo, kde se vyrábělo?

Dalo by se dnes vyrobit oblečení po domácku?

Nejlepší odpověď
Kepler

Za komančů ještě čínské výrobky nebyly tak rozšířené a značkové rifle byly výhradně z bavlny. Jednalo se o originály, plagiáty ještě nebyly moc rozšířené, aspoň ne u nás. Lee Cooper byly tehdy asi tak za 40 bonů, takže podle kurzu na černém trhu za 200 tehdejších Kčs, dnes by to bylo asi tak za 1500 Kč. Jinak byla drtivá většina oblečení domácí výroby. Startem umělých tkanin od soudruhů z NDR typu dederon, došlo k tristní degradaci kvality látek, ale dnes se umělotiny (úplně jiné) používají jen k vylepšení některých vlastností tkanin.
Oblečení po domácku už dneska asi nikdo nevyrábí. Ještě před 40ti lety uměla každá pořádná robka šít na stroji (pokud ho vůbec sehnala a stál na dnešní prachy kolem 40 000). Taky háčkovala svetry z vlněné příze a štupovala ponožky na dřevěném hříbku.

Další odpovědi
Arne1

Dříve se to vyrábělo různě po světě. Dokonce i v Československu.
Spustu si toho šily šikovné ženy doma podle německých střihů (populární časopis Burda). Jaká byla kvalita materiálů – na to nejsem asi ta pravá osoba, já to jen nosil…
Tuzex prodával z textilu hlavně rifle.

led

Veľa textilu oficiálne západného sa vyrábalo aj v Československu. Napríklad známy mančester (podľa mesta Manchester) sa vyrábal u nás už s anglickou vysačkou.
Utkať látku na oblečenie by sa dalo aj doma, pokiaľ by ste mali stav, ale len v malom množstve

plebs

Nejsem pamětník, ale dle historie množství textilních továren bylo zlikvidováno po sametu při divoké privatizaci / a la provedeme na pět minut tmu /, poté rákosníci a čínské zboží a hadry ze smeťáků od sousedů, zda bylo lepší bavlněné triko české, nebo nýní čínské mohou posoudit starší občané.

RyuzakiKate

Tyjo, Keplere, košili Lee Cooper jsem podělila darem po mamce asi v šestnácti a nosím ji dodnes (takže asi 8 let), kéž by se vyrábělo víc takovejch… Žádné známky seprání nebo ošoupání.