zjentek

Jak spustit operační systém, jehož utilita pro IE je v truhle?

Není mně moc do smchu, podařil se mi totiž majsterštyk". Prosím pomoc…

Omylem se stalo toto – utility for IE se přesunula do truhly nějakého externího task manageru. Zkáza byla dokonána, když se PC (druhým omylem) restartoval. Explorer již nenajel. Čili jediné, co je možné spatřit po spuštění stroje nyní, je tapeta plochy. Nevím, zda jsem situaci popsal správně, tak ještě jednou – explorer je v truhle, čili nepracuje a tím pádem nejsou žádné ikony, jen obraz tapety (bo tapetu jsem měl). Tak jsem jako lajk zkoušel spustit v nouzovém stavu, ale PC se samožřejmě zachová stejně i v nouzovém stavu, bo Explorer je v truhle, že… no jsem zoufalý, budu vděčný za pomoc a vím, že tady jsem na správném místě. Předem děkuji!

(Mé laické povědomí mi nějak napovídá, že je to zlé, ale možná mě uklidníte. Jde totiž o stařičké XPéčka a nevím, kde bych teď sháněl cedlo pro opravu, pokud by byla nutná. Prosím existuj nějaký jiný způsob opravy, modlím modlím…)

DÍKY VŠEM! A protože stále stojím v průseru, rozhodl jsem se zde upřesnit, co jsem dále z kompu zjistil. Čili FAKT DÍKY (BO MOMENTÁLNĚ JSEM BEZ NETU = KATASTROFA) a zde tedy zmiˇované upřesnění:

V programu Security Task Manager (který není součástí woken a stáhl jsem ho) jsem si kontroloval, kolik mi který proces „zatěžuje na pozadí“. A běh systému nejvíce (možná logicky) zatěžovala „utility for IE“, nebo tak jaksi se jmenovalo… prostě EXPLORER! A já blbec tu utilitu přesunul NEDOPATŘENÍM Z NĚJAKÝ ROZTRŽITOSTI do truhly, bo zmiňovaný STM „truhlu umí“! To by nebyl až takový problém, bo systém běžěl a ke změnám potřeboval RESTERT. Jenže v tu chvíli na mě někdo zezdola (byl jsem v patře) zavolal ale TVL tak strašidelně uřvaně a ani jsem neslyšel zatáhnout za kliku, takže jsem se TAK LEKL, že krom svěrače se mně stáhly i všechny palce k boji, no a JÁ KLIKL… takže wokna se restartovaly a to byl konec…

No a teď si můžu pustit skutečně jen tu Emmičku a žádný ikony mně teď pohled na ni neruší.
No tak samozřejmě jsem dal na vaše rady ctrl alt del = správce = spustit cokoli, jenže nemůžu spustit něco, co tam není, si myslím… bo je to v truhle já kokot! Že? Ono mně to psalo ještě před tou mou slavnou akcí, že součást iertutil.dll bude přesunuta do truhly, což jsem „moudře“ schválil. A nyní, ať zadám do pole „spustit“ cokoli, dostanu odpověď: aplikace nemohla být spuštěna, protože součást iertutil.dll nelze najít. Stačí do pole zadat libovolné první písmenko a už to tenhle průser píše. Tak logiku to pro mě má… jenže CO TEĎ? (;(;(; Dobře se bavím, ale upřímně mně ta moje blbost hodně bolí a trvá to v poměru k délce života už dlouho, tož tak.

Ty rady k nouzové nabídce, abych zkusil spustit v bodu obnovení, tak to mně tam nenabídne. Nabídne zpustit v nouzovém stavu, což z logiky věci nelze, bo chybí ta inkrim. součást, pak spustit v nouz. rež. s možností ms-dos, ale to zas nevím, co bych tam měl do řádku psát, a pak spustit v posledním známém nastavení a to nepůjde jakbysmet, bez explorera. Mám cedlo s Xpéčkama, jenže CDromka neběžela tak dlouho, že z toho laseru tam už musí být za ta léta šutr, to je pase, fakt nevím co teď.

Snad ještě nějak pomůžete. Díky moc… (;

Nejlepší odpověď
anonym

Budu radikálnější. Hoď na ten počítač Linux Mint 19, bude ti na starém železe fungovat mnohem spolehlivěji i rychleji než XP a rozhodně se nebudeš už nikdy muset potýkat s tím, že ti nějaký antivir hodí do truhly cokoliv, protože žádné viry na Mintu nejsou a tedy ani antivirem se tam nemusíš vůbec zabývat.

Třeba z toho máš nějaké obavy ale jsem si jistý že ty jsou na místě spíš z upgradu na vyšší verzi windows, a po prvním seznámení s prostředím Mintu se spíš budeš divit proč si to neudělal už dávno. Už jen proto, že budeš i na tom starém PC veteránovi najednou moci používat znovu nejnovější verze moderních prohlížečů a budou tam narozdíl od XP opravdu fungovat.

To je má rada, nesnažil bych se ta XP vůbec oživovat. To je takový boj s větrnými mlýny. Stejně to s XP k plnohodnotnému fungování počítače už vést vlastně ani nemůže.

Další odpovědi
Dochy

Také nevím co je ta truhla… Ale viz

Astaroth47

Spusťte task managera (ctrl + shift + esc) → Soubor → Spustit novou úlohu → explorer.exe.

tímhle způsobem by mělo jít spustit jakýkoli program, dostat se k jakémukoli souboru stejně jako když by Ti ta plocha naběhla. Klidně i k zástupcům, které Ti na „desktopu“ stále visí, jen je nevidíš, protože Ti nenaběhl správce plochy (explorer). Takže bys měl být schopen spustit si co potřebuješ (předpokládám i nějakého toho správce truhly – to má být něco jako karanténa u antiviru?) a ten explorer vrátit kam patří. Jestli nejsou napáchány další škody to netuším.

Arne1

Když my nechápeme co je pro tebe truhla. Takový pojem na počítači neznám.

Vrátit se na bod obnovy u některých verzí Win šlo i bez nastartovaného systému – z nouzové nabídky při startu. Taky se tam dal spustit nouzový režim bez GUI, něco jako MSDOS. A tam by šlo soubor explorer.exe přesunout na původní místo.

A ještě – přes ten task manager (ctrl + shift + esc) by měl jít spustit CMD.EXE – takže běžná příkazová řádka.

Mimochodem, koukat se na Emmu Stone taky není špatné 🙂

Hlada

Zkus systém vrátit na datum kdy fungoval pomocí bodu obnovení.
Start > Všechny programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Obnovení systému.

anonym

Spusťte task managera (ctrl + shift + esc) → Soubor → Spustit novou úlohu → explorer.exe.

Nevím nic o žádné truhle a trochu mě mate IE a exlorer, protože IE (Internet Explorer) != explorer.

aliendrone

Eh ty truhlíku jeden, co je to ta truhla? Jen pro mne to může být 1) archiv (komprimovaná data) nebo 2) karanténní prostor AV programu či dokonce 3) šifrovaná část disku.

V bodě 1 je to easy – nabootuj LiveCD nějakého linuxového distra a v Linuxu si archiv dekomprimuj a poslézwe nakopči na správné místo (myslím že v adresáři „windows\system32“, nwm jistě, nepamatuji.

V bodě 2 a 3 jsi v háji, protože soubor je ZAŠIFROVÁN kvůli bezpečnosti. S tím nehneš a budeš potřebovat jeho kopii. (sosnout na netu, což je riziko, ale tobě už to může být jedno, s XPčkama máš tolik už virů a sajrajtů, že jeden navíc tě nezabije) Hlavně si pohlídej při sosání SPRÁVNOU verzi souboru (podle servispacku). Možná by se našel nějaký dobrák zde, který XP má a poslal ti kopii. Bohužel, já XP už dávno nemám.

Astaroth47>>> Internet explorer (iexplorer.exe) NENÍ totéž, co explorer (grafická nadstavba systému – explorer.exe), přestože ho IE využívá. Jestli našeho sńatkového unterwassermanna dobře chápu, tak si nějak dojebkal právě „explorer.exe“ a tudíž mu neběží wokna a spol. ;) :D :D

ge0rge>>> Tak tomu nevěřím, že Mint19 poběží RYCHLEJI na starém železe, než XP. (za předpokladu,. že by XP byly vpořádku – nová instalace) Leda by si pořídil adekvátně staré distro, to by byla jiná. ;) :D :D
Ostatně všem takovým „škoda peněz kupovat novou mašinu“ radím – nekupujte, kupte si „jen“ nové SSD (nějakých 240–256GB za tícku), mrskněnte na něj systém a na 100% budete mít pocit, že máte úplně nový stroj. ;):)

BTW – To co radí Hlada ROZHODNĚ NEDĚLEJ, jestli nemáš instalační CD, téměř jistě budeš o něj v tomto případě požádán a to by pak bylo JEŠTĚ horší (reinstalace by byla nutná).

Mc Merkurion

… a jak píšeš sem ??? z mobilu, si stáhni do mobilu nějakej prohlížeč v instalačce, jen ne IE (ten snad nikdo nepoužívá), a pomocí čehosi si jej šoupni do pc a tam nainstaluj …

aliendrone

zjentek>>> Kdybys nebyl unterwasserman sňatkový, tak na tebe hážu bobek, páč jsi dydlina co se ptá a neposkytne POTŘEBNÉ info. Tož jediné co pro tebe udělám je > https://drive­.google.com/fi­le/d/1C65OV0MyW­RPpQGHtZzHZIT­cphKbMxTRt/vi­ew?usp=sharing , je to z XP Pro Home SP3, Eset tvrdí, že je vpořádku. Nakopči ho do adr „windows“ nebo „windows/system32“ (nebo do obojího, nic tím nezkazíš) a uvidíš. jestli je to správná verze (což NEVÍM, páč se někdo neobtěžuje s informacemi), tak holt dál už musíš sám dohledat, sosnout a nakopčit tu správnou verzi.

To vše jen v případě, že sis ten soubor „odmazal“, jestli je v tom něco víc, eh, škoda času.

Dochy

Pochopil jsem dobře, že přes toh správce úloh nejsi schopen spustit absolutně nic, ani třeba calc.exe apod?
A už vůbec ne rozhraní toho tvého Security Task managera, který by pravděpodobně měl být schopen vše co uvěznil zas osvobodit? Tak to jseš opravdu v loji.

Mno… někoho kdo je schopen použít liveCD a zkusit nakopírovat to chybějící DLL zpět (z nějakého jiného PC se stejným systémem)

zjentek

Aliene supr! „V bodě 1 je to easy – nabootuj LiveCD nějakého linuxového distra a v Linuxu si archiv dekomprimuj a poslézwe nakopči na správné místo.“

Jako… představ si (to sice asi nebudeš umět), ale zapoj fantazii a představ si, že´s tohle napsal hotntotovi neznalému laikovi ze zadku světa (;D;D;

zjentek

George díky, seriozo to zvážím, ovšem nejprve bych se rád dostal do stroje a uložil si data, než cokoli přeinstaloji. A tak stále platí má otázka. Nemáš zde nějakou radu? Linux budu řešit pak, dík.

Hlada, mně nefachčí EXPLORER! Dal jsem ho OMYLEM do truhly, když to řeknu zjednodušeně. A ani za to nemohly žádný viry. Jsem prostě mamalas. A pak jsem restartoval comp = mamlas na entou. Od té doby mám na monitoru jen tapetu Emmy Stone a to je tak vše, co vidím. Takže kudy se vrátit na bod obnovení, vůbec netuším. Dík.

anonym

rozumím, tu radu bych samozřejmě nedal pokud bych něvěděl, že se spolu s instalací mintu dá řešit i záloha dat na poškozené instalaci windows. Není těžké z instalačního média mintu připojit windows dist a zálohovat bezpečně všechna data. Proto se mí zdála ta snaha o oživení XP spíš už nadbytečná.

zjentek

Ježiši tak tohle už je na laika jako já FAKT MOC. Z toho jsem pochopil jen slova, nikoli jejich obsah… sorry jako… moje chyba(;… kdyby tak stál někdo při mě, až se do toho pustím, to by bylo terno!

Hlada

Nemáš na ploše hlavní panel? Ani v nouzovém režimu? Zkus kombinaci pravý Win+Pause/Break.
Jestli chceš zůstat u XP, tak by ses mohl ještě pokusit to opravit pomocí instalačky. Na začátku je volba – opravit.

zjentek

Explorer.exe = truhla. Jak ho z tama vypáčit, když vidím jenom tu Emmičku? (Konečně jsem to jasněJASNĚ popsal.) (;

Dochy

Ne, nepopsal.

  1. Explorer je v truhle
  2. Explorer = truhla

⇒ explorer pozřel sám sebe

Pokud chceš dál nějakou radu nezbude než vysvětlit tu truhlu.

Hlada

Zkusil jsi stávající rady? Jaký je výsledek?

zjentek

Zkusil jsem vše. Více v doplnění. Děkuji všem za ochotu!

Hlada

Vzpomeň si, jestli jsi měl zapnuté body obnovení. Jestli ne, tak by bylo zbytečné je hledat. Děláš si zálohu celého disku? Jestli ne, tak bude potřeba zprovoznit mechaniku, natáhnout systém odjinud, zazálohovat data a pak se to pokusit opravit pomocí instalačky. Co je to Emmička?

Dochy

„Emmička“ přeci E.Stone na tapetě… Se ptáš jako bys sem právě spadl z Marsu… 😉