chucky

Jak správně napsat osnovu k referátu do ČJ?

Poradil by mi někdo prosím, jak správně napsat osnovu k referátu do ČJ?

Nejlepší odpověď
annas

VZOROVÁ OSNOVA REFERÁTU

  1. ÚVOD – bibliografické údaje (autor, název, doba vzniku, ze kterého vydání vychází referát, kdo dílo přeložil do češtiny)
  2. STAŤ
  1. Informace o autorovi – kdy žil, ke kterému proudu a směru patřil
  2. éma knihy, okolnosti vzniku, čím se autor inspiroval, co měl v úmyslu nám sdělit; pokud jde o sborník povídek – čím jsou spojeny, jaká mají témata, jak jsou uspořádány (kompozice knihy)

3.Podrobnější seznámení s obsahem – NEPLÉST S VYPRAVOVÁNÍM DĚJE! )
4. Charakteristika důležitých postav – charakteristika musí být nepřímá (tj. ne: Odysseus je statečný ithacký král, ale Odysseus je statečný – nebojí se žádného nebezpečí, když se dostane do situace, která jej ohrožuje, nepřemůže nepřítele silou, ale tím, že umí vymyslet chytré řešení, mnohdy lest – například při setkání s Kyklopem…..
5. Smysl příběhu – důležité, nezapomenout!!!
6. Vlastní hodnocení – jak se nám líbily myšlenky, které dílo vyjadřuje. Jak se nám líbil způsob, jakým je dílo napsáno – např.: Autor vypráví děj napínavě (zdržuje zbytečnými popisy – nudnými úvahami – nemá to vůbec děj – děj je nesrozumitelný, zmatený….)
Autorův styl – je osobitý – neutrální; píše nudně – vtipně – živě …
Autor se vyjadřuje konkrétně, jasně x obrazně, v metaforách x příliš složitě x jazyk je příliš knižní x jazyk je blízký hovoru x autor využívá slangu…

III. ZÁVĚR
Co mi kniha poskytla – informaci – čtenářský zážitek
Doporučuji ji i ostatním – už nikdy nic takového nechci ani vidět
Nepochopila jsem, k čemu to je.

NA CO SI DÁT POZOR:

  1. Na dodržení jednotlivých bodů osnovy – nic byste neměli vynechat.- nepřeskakujte z jednoho do druhého!!!
  2. Text rozdělte do odstavců (podle osnovy) – referát není guláš, všechno má své místo.
  3. Jednotlivé části by měly být rozsahem srovnatelné – příliš dlouhé vyprávění děje je CHYBOU!!! Vyberte jen základní části děje, podstatné pro vyložení smyslu toho, co jste přečetli, nezabíhejte do podrobností.
  4. DOSLOVNÉ VÝPISKY (CITACE) JE NUTNO VIDITELNĚ ODDĚLIT OD VLASTNÍHO TEXTU!!!!!
  5. NA KONCI PRÁCE MUSÍ BÝT UVEDENO, Z JAKÉHO ZDROJE JSTE INFORMACE O AUTOROVI A KNIZE ČERPALI.
  6. POKUD VYUŽÍVÁTE CIZÍ MYŠLENKY A NÁZORY, NESMÍTE JE PŘEDKLÁDAT JAKO NÁZORY VLASTNÍ!!!!
  7. HESLOVITÉ VYJADŘOVÁNÍ DO REFERÁTU NEPATŘÍ – pište v celých větách. Nezapomeňte na to, že věty lze spojit do souvětí!

Podle učebnice CJL