jirka F

Jak sněhová pokrývka ovlivňuje teplotu vzduchu?

Pořád v Počasí říkají, že na sněhové pokrývce třeba, plácnu, bude až –10 °C a bez sněhové pokrývky třeba jen –6 °C, já myslel, že sníh naopak teplotu zvedá a ne že ji sráží. Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud je předtím země promrzlá, teplota vzduchu se mírně zvýší. Napadne-li sníh na teplejší povrch, ochladí se.

Další odpovědi
Dochy

Různě… Nicméně ten sníh dělá izolaci mezi zemí a vzduchem. Pokud je sníh, může být zem teplejší a vzduch studenější (zejména za jasné noci)

cochee

Doplním Dochyho: Záleží také na relativní vlhkosti vzduchu. Čím je nižší, tím více sníh podléhá sublimaci – neboli přechodu skupenství sněhu-vody z pevného na plynné; jak se vlhkost vzduchu zvedá až k nasycení vodními parami (relativní vlhkost vzduchu 100%), tak se sněhu moc do té sublimace nechce. Ovšem sublimace není jen tak, aby proběhla, je třeba nějaké množství energie a tu si bere z okolního prostředí, takže při sublimaci se jednak samotný sníh, ale také okolní vzduch ochlazuje. (Proces samozřejmě nemusí běžet stále stejně rychle – se snižováním teploty vzduchu se při stálém obsahu plynné vody zvyšuje relativní vlhkost vzduchu, takže sublimace je opět „bržděna.“)