Kryšpín

Jak si vysvětlit odst. 2 čl. 63 Ústavy ČR?

Presidentovi republiky přísluší vykonávat i pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon.
Nejvyší soud č. Cpj 104/74, Cdo 758/2006 kde je mimo jiné, neplatí zde zákaz nepravé retroaktivity, Zákoník práce § 52 písm. F, dále zákon 563/2003 Sb., ve jménu 197/2014 Sb., kde jsou požadavky na podobnou odbornost v nižších funkcích. Mimo jiné, požadavky na řádný výkon práce se mohou týkat duševních i fyzických vlastností i jiných skutečností, které mohou mít vliv na plnění jeho pracovních výkonů, dále může rovněž jít o odborné znalosti.
Každý občan ČR by měl znát Ústavu a její výklad by měl být pro všechny stejný a řádně srozumitelný. Co předvádí někteří novináři, média, část právníků, lepšo občanů i ovčanů ve výkladu Ústavy jenom rozdvojuje společnost vnáší rozbroje a zmatek ve směru ke spáse Ústavního soudu.

Růžové ČSSD zaseklo kopyta a dětinsky trvá na dosazení vynikajícího manažera Šmardy na dosazení jako ministra a President republiky trvá na odbornosti podle zákona a má rovněž zajímavé vzpomínky na ČSSD Gross, Buzková, Špidla, Sobotka tudíž rozdvojená společnost šmardiádu rozdvojeně chápe a divadlo nemůže pochopit.

Nejsem příznivec ani obdivovatel Hradního pána, ale mnoho odborníků expertů i právníků má chaos ve výkladu Ústavy, president byl zvolen většinovou částí voličů tudíž pravomoce jsou dle západního vzoru a pletou si co je to legitimity a legality. Rovněž Chvilko milionáři jsou zklamáni, že se nedalo kupčit v poslanecké sněmovně jak při volbě pana Havla poslancem Sládkem, anebo později Kořístkou a spol. Jediná možnost změnit Ústavu na, President republiky pouze může klást věnce a podpisovat automaticky co je mu předloženo.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jak? Jak je ti libo. to ještě nevíš, že zákony (včetně ústavy) jsou napsány podobně jako Bible, tedy tak, aby se daly použít „na obě strany“? Výklad tedy bude záležet na „aktuální potřebě“, resp. síle, kdo si ji prosadí. :)

Další odpovědi
marci1

Myslím si, že o tomto může nakonec rozhodnout jen „Nejvyšší soud“. 🙂

Edison

Tak především na ministra se nevztahuje zákoník práce. Další zmíněné normy se týkají pedagogických pracovníků. Takže nevím, na základě kterého zákona prezident trvá na odbornosti.

Zde už totiž nejde o šmardu, ale o dodržování základního zákona – Ústavy, kde je napsáno co prezident má dělat, zde tedy jmenovat. Nejmenovat by mohl jen na základě závažných okolností, jako je třeba nějaká psychická choroba, ale to by mohl snad leda na základě lékařských posudků, na základě toho, že by navrhovaná osoba byla pravomocně odsouzena za nějaký závažný trestný čin a podobně. U ministrů nikde není napsáno, že by musel mít VŠ vzdělání, nebo že by musel být vzdělán v oboru. Finkce ministra je funkce POLITICKÁ.

Edison

Marci, Nejvyššímu je do toho prd. Ústavní.

Kryšpín

Edison, máte pravdu na šlechtu se některé zákony nevztahují a dobré mravy ulétly za kopečky.

Před lety se šéf sněmovny upravil do stavu jak carský důstojník a začal vést sněmovnu včetně návrhů nových zákonů pro blaho Česka obyčejných i lepšo lidí, byl vyměněn poněvadž mu nebylo rozumět a skoro blekotal.

Můj chlebodárce který má právní vzdělání / nikoliv speciální turbo Plzeň / požádal strany jaká byla provedena opatření, aby k uvedeným případům nedošlo. Bylo odpovězeno pouze od modrooček, že to údajně není vhodné toť vše, zástupce svatých odpověděl, že na ně zákoník práce neplatí / můj chlebodárce dodal / chlastat mohou každý den bez postihu.

Edison

Vidím to kapku jinak: Ministr není v zaměstnaneckém poměru. Proto na ně nemůže platit ZP.