Questman

Jak si lidé v dávné minulosti vysvětlovali statickou elektřinu?

V dobách před objevem elektrického proudu
Doplňuji:
Reaguji na pana Drapa, já myslel běžné lidi.
Se statickou elektřinou se setkáte třeba když si sundáváte svetr a ty už, podle mě, v té době měli. Navíc v noci měli doma většinou tmu, takže ty jiskřičky vidět museli, proto mě zajímá, jak si to vysvětlovali – jestli viděli boha ve svetru nebo jak? :D

Nejlepší odpověď
led

Bol to pre nich nevysvetliteľný úkaz. Už v staroveku tento jav bol využívaný, napríklad kňazmi na ich „kúzla“…

„Názov jantár (amber) pochádza z peržštiny. Starí Gréci jantár označovali elektron, pretože pri trení o kožu vyvíja statickú elektrinu. Niekedy označovaný ako „slzy mora“ alebo „dar slnka“.“ http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Jan­t%C3%A1r
Z úryvku vidíte, že už v staroveku poznali (prirodzene len „vyvolení“) účinky statickej elektriny a jej „výrobu“.

Další odpovědi
anonym

Nevím, jak jiné kultury, ale Židé (a ´následovatelé´ – tedy křesťané a muslimové) jeden z projevů statické elektriny považovali za božské znamení – Eliášův ohěň (podle proroka Eliáše) – a to za znamení ´dobré´, ochranné.

Drap

Nesetkávali se s ní. Na vše se používaly pouze přírodní materiály, takže fakticky s ní nepřišli do styku

Kelt

Myslím, že si tyto jevy neuměli nijak vysvětlit, ale mohli je využívat k ovládání lidí. Tím nechci říci, že by byli horší pozorovatelé.