Avatar uživatele
Questman

Jak si lidé v dávné minulosti vysvětlovali statickou elektřinu?

V dobách před objevem elektrického proudu
Doplňuji:
Reaguji na pana Drapa, já myslel běžné lidi.
Se statickou elektřinou se setkáte třeba když si sundáváte svetr a ty už, podle mě, v té době měli. Navíc v noci měli doma většinou tmu, takže ty jiskřičky vidět museli, proto mě zajímá, jak si to vysvětlovali – jestli viděli boha ve svetru nebo jak? :D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Lucijej před 3755 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Bol to pre nich nevysvetliteľný úkaz. Už v staroveku tento jav bol využívaný, napríklad kňazmi na ich „kúzla“…

„Názov jantár (amber) pochádza z peržštiny. Starí Gréci jantár označovali elektron, pretože pri trení o kožu vyvíja statickú elektrinu. Niekedy označovaný ako „slzy mora“ alebo „dar slnka“.“ http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Jan­t%C3%A1r
Z úryvku vidíte, že už v staroveku poznali (prirodzene len „vyvolení“) účinky statickej elektriny a jej „výrobu“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nevím, jak jiné kultury, ale Židé (a ´následovatelé´ – tedy křesťané a muslimové) jeden z projevů statické elektriny považovali za božské znamení – Eliášův ohěň (podle proroka Eliáše) – a to za znamení ´dobré´, ochranné.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Nesetkávali se s ní. Na vše se používaly pouze přírodní materiály, takže fakticky s ní nepřišli do styku

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Myslím, že si tyto jevy neuměli nijak vysvětlit, ale mohli je využívat k ovládání lidí. Tím nechci říci, že by byli horší pozorovatelé.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek