Jak se žije a pracuje cizincům v České republice?

Zajímalo by mě jaký mají život a práci cizinci (z Ukrajiny, Ruska, Rumunska…) v ČR např. v Praze, kde je drahé bydlení a platy o několik % vyšší než jinde po krajích. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

žije se jim lépe než ve své domovině. Jinak by sem nejezdili.

Další odpovědi
led

Záleží od toho, kde žijú a ako pracujú…
Drap, neplatí to vždy. Mnohí „cudzinci“ sú narodení v ČR (predtým (ČSSR), ale preto, že rodičia sú cudzej národnosti, cudzinci pripadne majú cudzie štátne občianstvo, sú aj oni cudzinci. Pritom ich domovina je na území Čiech.
O mnohých si ale myslíte, že sú cudzinci len preto, že nehovoria rečou vášho kmeňa.

Nuk nuk

Záleží na mnoha okolnostech – jaké mají předchozí vzdělání, jaké mají ambice, zda tu jsou odpočátku legálně a mají pracovní povolení a také jak dobře se naučí česky a také s jakými financemi na kontě přijedou. Ono se i u nás žije lépe nějakém nafintěnému ruskému magnátovi, který koupí půlku města a jinak člověku, který přišel s prázdnou kapsou.

Ale vezměme v úvahu lidi, kteří přijedou legálně, mají v pořádku všechny potřebné dokumenty, ale zároveň to nejsou oligarchové – prostě normální lidi.
Pár lidí z bývalého SSSR, kteří už tu žijí dlouho, znám. Je fakt, že asi dost často tady musí začít od nuly. Nezřídka jsou to lidé, kteří mají vysokou školu, ale protože nemají základ a neumí zpočátku česky, tak jsou rádi, když seženou podřadnou práci a žijí na ubytovně nebo celá velká rodina v jedné garsonce. Nevěřil byste, kolik ukrajinských dělníků na stavbách má doma diplom.
Ukrajinci, Rusové a Bělorusové, ale i ostatní, pokud ještě umí trochu rusky, tak mají výhodu v tom, že pro ně není čeština moc složitá a většinou se naučí rychle. Ukrajinci jsou navíc poměrně dost pracovití (přesněji řečeno, průměrný Ukrajinec buď nepracuje nebo dře jak robot), a pokud jsou pracovití a navíc se naučí česky, tak se pak může vypracovat i na nějaké solidnější zaměstnání. POkud má pracovní povolení a trvalý pobyt v ČR, tak může teoreticky i podnikat, a tím pádem si vydělá na bydlení. Ale není to hned,trvá to i nekolik roků.těch lidí, co znám … jeden je spoluvlatník truhlářské firmy, která vyrábí luxusní nábytek na zakázku, další kamarádka z Kyrgyzstánu je tlumočnice, pár lidí, co tu češtinu vytáhli tak daleko, že mohou i učit ve školce, a houslový virtuoz, který skutečně hraje, takže asi tak.
Ovšem z

ivzez

Myslím, že sem moc cizinců nechodí a že se ptáte jenom na naše odhady.
Také předpokládám, že se ptáte pouze na ty, kteří k nám přišli za prací.

V takovém případě souhlasím s Drapem. Lidé se (většinou) stěhují
„za lepším“. Z toho lze usuzovat, že se jim u nás žije lépe než doma.