Jako Vůbec

Jak se zbavit násilnického dědečka?

Vim, ze ten nadpis zni silene, ale jinak to formulovat neslo.
Prarodicum je pres 70, co jsem pochopil, tak uz od svatby pred 50 lety to postupne graduje. Prve ji napadal pouze slovne, pozdeji i fyzicky. Z otcova vypraveni o tom, jak to vypada, kdyz jsou doma sami, vyplyva, ze uz se jedna o psychicke tyrani a sikanu. Babicka trva na tom,ze na stara kolena uz rozvod nema cenu.
Napada vas,co s tim? Je to muj praotec, ale od zakladu zly clovek.
Nevim, jestli se da duchodce „zavrit“ nekam do ustavu proti sve vuli a mam i strach, ze by nikde dlouho nevydrzel, protoze se chova hrube ke vsem.

Nejlepší odpověď
ivzez

Nechtěla jsem odpovídat (nejen kvůli vyznění otázky),
ale musím reagovat na „zbavení svéprávnosti“.

Od 1. ledna 2014 platí NOZ, podle něhož nelze nikoho
„zbavit svéprávnosti“. Soud může svéprávnost jenom
omezit → pouze v zájmu posuzované osoby (pokud by mu
právní jednání mohlo způsobit újmu) a max. na tři roky.
Poté je nutné stav znovu posoudit.

Není v zájmu dědečka omezit jeho svéprávnost
za účelem umístění do nějakého zařízení bez jeho souhlasu.

____

Když už reaguji, tak i k otázce:

Řešení má v rukách babička. Může se obrátit
na některou občanskou nebo manželskou poradnu.
Pokud by dědeček nechtěl, může i sama,
minimálně ji tam někam nasměrují, poradí jí, co dál.

Nesouhlasím s tím, že ve stáří nemá rozvod smysl.
Život žijeme jenom jednou a i kdyby šlo jenom o „pár“
let prožitých v klidu, stálo by to podle mne za to.

Další odpovědi
Kepler

Mám obavu, že proti jeho (z)vůli neuděláte nic. Hledejte s otcem možnosti, aby se babička od něj odstěhovala. Možná tak předejdete něčemu horšímu. Můžete taky podat trestní oznámení pro týrání a může se to řešit soudně. Zvažte ale, jestli by vám to za to stálo.

autacek

Na stará kolena již rozvod nemá cenu, navíc ženy co se rozejdou s jedním násilníkem, velice často si najdou násilníka jiného.

Navíc zvaž jak o dědečkovi mluvíš, neb i ty máš jeho geny.

Jiří Bohumil

Pokud jde o psychické týrání a šikanu, těžko se podává trestní oznámení. To se totiž těžko dokazuje. Fyzické týrání, které má za následek třeba rány na těle postiženého, s tím je to jednodušší.
Jinak takovouhle osobu, pokud ji nezbavíte svéprávnosti, což je opět velmi obtížné, nijak a k ničemu nemůžeš, proti její vůli donutit.
Jediná možnost by byla, kdyby na někoho opravdu i „vztáhl ruku“ a způsobil mu nějaké poranění. Pak by bylo možno, na základě lékařského posudku postiženého, podat na něj trestní oznámení na policii a celou věc řešit.
Ale to není určitě na Tobě, aby jsi toto řešil. Toto by měli řešit spíše Tví rodiče.

zjentek

proboha, co by tak asi bez něj po 50 letech s ním babička dělala? Lidi, nesnažte se ji na stará kolena trápit!