Kryšpín

Jak se zakládal Socialistický svaz mládeže?

Pražský radní / Piráti / navrhují dětem a studentům občas místo do škol jít do ulic manifestovat za lepší klima, je to dobrý nápad trochu si od učení dát pauzu, chtělo by také do Prahy pozvat mladou dámu Grétu anebo založit nějaký svaz, můj šéf má nápad, Kapitalistický svaz mládeže.

Nejlepší odpověď
annas

Původní byl Československý svaz mládeže, který vznikl po válce. Po roce 1969 byl přejmenovaný na Socialistický svaz mládeže. Předchůdcem byla Pionýrská organiozace SSM.
Chcete-li si přečíst víc – odkaz

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pion%C3%BDrsk%­C3%A1_organiza­ce_Socialistic­k%C3%A9ho_sva­zu_ml%C3%A1de%C5%BEe

O SSM uvádí podrobnosti dobový dokument.

„Socialistický svaz mládeže je jednotnou, dobrovolnou, společenskou organizací, představitelem mladé generace ČSSR a blízkým spolubojovníkem KSČ. Sdružuje ve svých řadách chlapce a děvčata Československé socialistické republiky, aktivní budovatele a obránce vlasti.,“ atd.

http://klempe­ra.tripod.com/ssm­.htm

V odkazu najdete odpověď na svou otázku

„Bylo v 70. a 80. letech nevyhnutelné,
aby školou povinné dítě bylo zároveň
členem Pionýrské organizace? A platilo
něco podobného pro SSM?“

"Nutnost to nebyla. Povinnost to taky nebyla

Na studenty ale vyvíjeli tlak, hlavně co se týče SSM. Když
přicházeli na střední školy, tak se automaticky vyplňovaly
přihlášky – a čekalo se, že se dotyčný nějak
do SSM zapojí. Možná ne aktivně, ale alespoň pasivně.
Co se týče Pionýra, tam se to možná čekalo spíš
z hlediska kolektivu ve třídě: Všichni jsme v Pionýru,
tak buď taky s námi. Ale myslím, že ani tam to nebyla
striktní povinnost. Je však třeba rozlišovat mezi venkovským
a velkoměstským prostředím. Na venkově
a v menších městech to mohlo být o dost tvrdší nežli
třeba v Praze. Také je zásadní rozdíl v tom, že Pionýr
byl oddílovou záležitostí, to znamená, že na škole fungovala
skupina PO SSM, do jejíchž oddílů děti vstupovaly,
nemuseli tam však nutně všichni. SSM oproti
tomu byla třídní záležitost nebo záležitost vysokoškolského
kroužku. Tudíž se předpokládalo, že tam bude
celá třída. A ještě něco, určitě byl rozdíl mezi 70. lety,
kdy to bylo přísnější, a koncem 80. let s nástupem perestrojky. atd. "

https://www.jsns­.cz/lekce/15604-normalizacni-loutka

Klikněte si na text „nevyhnutelnost vstupu do SSM“ a dovíte se víc.

--
Odpověděla jsem vám na otázku, ale k podotázce se nevyjadřuji, , protože neznám text, z něhož vycházíte.

Další odpovědi
Kelt

Vymysli si nějaké ideály, filmy, hrdiny. Dělejte akce, tábory, nechte si to požehnat státem, dělejte besedy, udělejte si vlajku, znak, pořádejte schůze, zvěte hosty. A pokud do toho dáte srdce, duši , mozek a radost, tak získáte hodně mladých lidí, kteří vám budou vděčni, když jim ukážete jejich místo a úlohu v životě, cestu, kam se můžou dostat.

Pepa25

Otázka nemá nic společného s doplněním …
P.S. Zeptejte se dědy