Safast354

Jak se vypočítá důchod podle vyměřovacího základu z IOLDP?

Našel by se tu někdo, kdo by věděl přesný výpočet invalidního, vdovského/vdo­veckého a sirotčího důchodu podle vyměřovacího základu uvedeného v IOLDP od ČSSZ ?

Odpovědi
elkon

Třeba to najdete zde: https://www.mpsv­.cz/myty-fakta-duchody

Safast354

Jediné, co vím je to, že se vypočítá první část – fixní. ta je 10% z průměrné mzdy čili 4400 Kč pro tento rok.
Druhá část se vypočítá ze základu podle stupně, INV I. – 0,5% INV II. – 0,75% INV III. – 1,5%.
Jenže pokud si IOLDP vezmu do ruky, kolik vyměřovacích základů resp. jakou dobu odvodu do důchodového pojištění mám brát v potaz do výpočtu?

Safast354

Děkuji za snahu nicméně, oficiální stránky jako jsou právě MPSV i neoficiální jako jsou třeba peníze.cz atd.. jsem se poměrně dlouhou dobu snažil prohledat. – Bez výsledku. Proto jsem se uchýlil hledat odpověď právě na toto forum.
Nemám aktuálně nárok na žádný z uvedených důchodů. Nicméně dle mého IOLDP mám jeden kvartál neevidovaných dob, kdy jsem si jist, že jsem pracoval. Chtěl jsem si sám pro sebe provést výpočet jak by to případné výše těchto důchodů ovlivnilo (ano, vím, že to bude minimální), ale mám i známého který tam má neevidovaných dob daleko víc. U něj si myslím, že by už rozdíl být mohl. Jediné o co mi jde je to, abych věděl jakou výši důchodu bych aktuálně dostal v případě invalidity a dále kolik by v případě mé smrti dostala manželka vdovský a syn sirotčí důchod. Až bych hodnoty věděl, věděl bych jak velké krytí bych měl zvolit ve svém životním pojištění, kdyby některá ze zmíněných nepříjemností nastala, aby když už to rodinu zasáhne citově, aby jí to nezasáhlo finančně.