Ignitus Cz

Jak se správně píše toto slovo „saidr“, o němž se mluvilo v pořadu na programu TV D.?

Prosím jak se správně píše slovo saidr v tomhle pořadu? ://decko.ceska­televize.cz/blaz­niva-laborka díl: lávové světlo čas:13:20.

pokud chcete, tak můžete napsat, kde to koupit

Děkuji, že mi pomáháte ;)

Nejlepší odpověď
annas

Mohlo by jít o toto.

Cidre není cider! Víte, co pijete? Cidre = sídr, cider = sajdr.

"Víte, jaký je rozdíl mezi nápoji z kvašené jablečné šťávy, kterému někdo říká „sídr“ a jiný „sajdr“? Rozdíl není jen ve výslovnosti. Jedná se totiž o dva různé nápoje, které se liší přípravou, stejně jako třeba pivo a víno.

Recept na výrobu cideru pochází z Anglie. Tento nápoj se vaří podobně jako pivo. Jeho hlavní složkou je čerstvá i sušená jablečná šťáva, která rychle prokvasí. Po oslazení, pasterizaci a nasycení oxidem uhličitým se pak plní do sudů a lahví.

Naopak receptura na cidre pochází z Francie. Tam se nápoj vyrábí z čerstvého jablečného moštu, který několik měsíců dozrává v lahvi pod uzávěrem. Chuť i perlivost jsou tak čistě na přírodní bázi. "

http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/encyklo­pedie/_zprava/ci­dre-neni-cider-vite-co-pijete--1548061

--
TV jsem nepouštěla, vy jste pořad viděl, takže rozlišíte, o který nápoj šlo. Proto jsem nehledala. Prodávají se u nás oba. Někdy se pojmy zaměňují.

Další charakteristika, i to, že se vyrábí český „Sídr Premier“ najdete v odkazu.
http://www.vi­talia.cz/clan­ky/ktery-z-nich-je-prirodni-cider-nebo-cidre/

Další odpovědi
klumprt

Pořad se mi nechce pouštět, poněvadž odkaz máš špatně napsaný. Ale není to „cider“? Jde o alkoholický nápoj, což je divné, mluvit o tom v nějakém pořadu pro děti. Dá se koupit třeba i v Kauflandu.