leporela22

Jak se řeší výpověď z podnájmu pokoje?

Dobrý den, přišel jsem pro radu ohledně podnájmu pokoje jako spolubydlící. V občanském zákoníku jsem našel Hlava 7, §719 podnájem bytu/pokoje. A pokud jsem to dobře pochopil tak pokud budu mít smlouvu o podnájmu na stejnou dobu jako oni, tak není potřeba podpis majitele bytu ale stačí jen podpis pronajímatele. Ovšem pokud nájemce nemá trvalé bydliště v místě kde bydlí tak majitel musí souhlasit o podnájemníkovi.
Co mě zajímá víc je výpověď, jakožto podnájemník můžu vypovědět bydlení kdykoliv bez udání důvodů na dobu ne menší než 3 měsíce. Ale jak je to ze strany nájemníka nebo pronajímatele? Je tam taky 3 měsíční lhůta?? Ptám se proto, jelikož nemám zkušenosti s podnájmem a rád bych si to všechno podchytil, vím, že mě může vypovědět smlouvu spolubydlící bez důvodu a kdykoliv, ale jde mi jen o tu lhůtu jestli je také 3 měsíce.

děkuji za každou odpověď

Odpovědi
Zaibatsu

§719 rozhodně neupravuje podnájem. koukáš zřejmě do starýho zákoníku. občanský zákoník je 89/2012 Sb., podle mě ses koukal do 40/1964 Sb.

výpovědní doba 3 měsíců je ovšem stejná, počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

souhlas pronajímatele není třeba, pokud výslovně ve smlouvě nesmluvil s nájemcem, že podnájem zakazuje.

cukrar

Studujete starý zákon.
Výpověď je rovněž 3 měsíce a není třeba důvod. Podnájemní smlouvu uzavřete s nájemníkem, nikoliv s vlastníkem nemovitosti. Samozřejmě taky podle toho, jakou smlouvu uzavřete a jak je napsaná. Na dobu určitou, třeba na rok, není možné vypovědět, pokud to není ve smlouvě uvedeno, nebo ve zvláštním důvodu.
Co dále není jasné?

Smlouvyzdarm

Ještě bych si dovolil doplnit odpověď od cukrara, a to sice, že může dojít také k situaci, kdy se stávající pronajímatel dohodne s nájemcem na ukončení nájmu, nebo může být nájem ukončen pro neplnění povinností. Pokud k takové situaci dojde, dojde ke stejnému dni i k ukončení podnájmu bez ohledu na to co máte ve smlouvě v souladu s § 2277 "podnájem končí společně s nájmem… Tyto praktiky často používají lidé, kteří v tom umí chodit. Uzavřou nájemní smlouvu s prostředníkem (nájemce – to může být třeba příbuzný) a ten následně uzavře podnájemní smlouvu. Pokud se vlastník jako pronajímatel chce zbavit podnájemníka, ať již z jajkéhokoliv důvodu potřebuje byt uvolnit, domluví se s prostředníkem a uzavře s ním dohodu o ukončení nájmu. Pak stačí jen sdělit podstatné náležitosti podnájemníkovi – kdy má jako podnájemník byt opustit a je vše OK. Po tomto datu podnájemník nemá žádný právní titul k užívání. Čili obrazně řečeno podnájem = nejistota.

Michalov

Nemáte náhodou někdo zkušenosti s prodejem bytu v Praze? myslíte si, že se vyplatí prodávat byt na vlastní pěst?

Jiřinvorac

Z vlastních zkušeností Vám mohu rovnou říct, že se to určitě nevyplatí, když budete prodávat s realitní kanceláří, tak si ušetříte opravdu hodně starostí, já jsem dokonce v Praze narazil na realitní kancelář, která před prodeje nemovitosti nabízí klientům zálohu.

Michalov

Realitní kancelář, která před prodejem vyplácí zálohu? jak velkou zálohu? a která je to realitní kancelář?

Jiřinvorac

Realitní kancelář www.edoxreality.cz, vyplácí klientům dle zájmu zálohu před prodejem, zkuste jim zavolat na telefonní číslo 800 503 305, kde si domluvíte schůzku.