dust8

Jak se pozná u lidí sečtělost?

Nejlepší odpověď
annas

Někdy se pozná podle slovní zásoby, podle informací z knih, autorů atd. Ale také četba pomáhá pravopisu.

Původně existovalo přídavné jméno sčetlý, později sečtělý – od nich odvozené podstatné jméno sčetlost i sečtělost.

Dnes pomalu zaniká i dříve běžná podoba sčetlý,  jednoznačně vítězí  podoba sečtělý.

Význam – sčetlý – vše získané četbou. Tedy byl dotyčný sečtený =  hodně si četl, jinak byl s-četlý, sčetl hodně knih – tvar vytvořen z příčestí minulého.
.
Později se tvar sečtený použil  pro počítání a pro čtenáře vznikl tvar sečtělý, který se lépe vyslovuje. Není to přímo v souladu s pravidly, ale do spisovné češtiny pronikla tato podoba.

Význam slovesa čísti

  1. pokládati za, myslívati si, domnívati se.
  2. počítati

V. Machek Etymologický slovník

Další odpovědi
dudu

Dotyčný chápe psaný text a umí formulovat svoje myšlenky.

da ny

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-o-sobe-clovek-muze-rici-ze-je-sectely

Rokio

Synonymum ke slovu sečtělý je vzdělaný.

Sečtělý člověk se pozná podle vzdělání. Titul daného člověka uvidíš například v e-mailu, dopisu, či na vizitce. Pokud ho nemá, má maximálně maturitu.

marci1

Sečtělý člověk má rozsáhlé znalosti a vědomosti, získané čtením. 🙂

zjentek

Těžko říct, vůbec to nepoznám…

Kelt

Dotyčný člověk by měl znát nějaká díla literatury, aspoň ta základní a chápat obsah, ne jednotlivá slova nebo věty.

Ametyst

Když si umějí dát věci do souvislostí a nevidí jenom jednotlivosti.

zjentek

Rokio mimochodem meleš hovna. To neznamená, že tě nemám rád, ale… Znám vzdělané, kteří čtou pouze leták Lidl, Aha, TV program, parte a SMSky.

Rokio

zjentek: Rozumím ti. Zkusím se nad sebou zamyslet.

zjentek

To nebude nutný. každý má svou roli, netřeba zamýšlet.