Jak se pozná alkoholik?

Nejlepší odpověď
Michal

Alkoholik je ten člověk,jemuž konzumace alkoholu škodí v práci a soukromém životě.
Pozná se to mimo jiné,že slibuje a své sliby neplní,zanedbavá rodinu ,práci a někdy i zevnějšek.Někdy mate tím,že dovede být velmi milím člověkem.Přitom vnitřně velmi hrubne.
Vrcholem je tajné pití,lhaní,někdy se změní celá struktura jeho povahy.Někteří mohou skončit sebevraždou.

Další odpovědi
LuciJe

Zde je čtyřicet nejmarkantnějších znaků. Dle Dr. Jellínka:

  • Okénka (výpadky paměti na dobu v opilosti) s postupnou narůstající frekvence
  • Tajné pití
  • Trvalé myšlenky na alkohol
  • Překotné pití (nekontrolované)
  • Pocity viny
  • Vyhýbání se narážkám na alkohol
  • Změněná kontrola pití (neschopnost přerušit nebo zdržet se pití)
  • Vysvětlování důvodů k pití
  • Sociální obtíže narůstají
  • Velikášské chování jako kompenzace strany sebeúcty
  • Nápadné agresivní chování
  • Trvalý pocit zkroušenosti
  • Období abstinence vynucené tlakem okolí
  • Změny způsobu pití (k předcházení nepříjemnostem)
  • Ztráta dosavadních přátel nebo rozchod s nimi
  • Změna (změny) zaměstnání
  • Konání se točí kolem alkoholu (podřizování zájmů)
  • Ztráta zájmu o vnější svět
  • Nápadné sebelitování
  • Úvahy nebo realizace úniku z dosavadního prostředí
  • Změny v rodinném prostředí – odcizení
  • Bezdůvodné námitky alkoholika proti členům rodiny
  • Vytváření tajných zásob alkoholu v domově, práci, aj.
  • Zanedbání přiměřené výživy
  • Hospitalizace pro poruchy na tělesném zdraví
  • Pokles sexuálního pudu
  • Alkoholická žárlivost
  • Pravidelné ranní doušky
  • Výskyt prodloužené intoxikace
  • Etická deteriorace
  • Postižení mentálních schopností
  • Alkoholické psychózy
  • Styky s morálně deprivovanými osobami
  • U nižších společenských vrstev pití technického alkoholu (Okena)
  • Snížení tolerance – lepší snášenlivost, pozdější opití
  • Nedefinovatelné úzkosti
  • Třesy
  • Pití nutkavého rázu
  • Zhroucení racionalizačních systémů – tj. debakl
  • Lhaní, ev. i kriminální činy, krádeže

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Al­koholismus#Kdo_je_t­edy_vlastn.C4­.9B_alkoholik­.3F

alenka901

Tak odpověď na tuto otázku není úplně nejlehčí. Záleží na úhlu pohledu a postavení statutu alkoholu ve společnosti (míra jeho tolerance). Dle prim. Nešpora, který je velikým odpůrcem alkoholu, je alkoholik každý, kdo má spotřebu 6 piv týdně a více. Nerozlišuje, zda si dám jedno denně či 6 najednou. To je ale extrém. Ten pravý alkoholismus, to jest stádium doporučené na léčbu, je ponejvíce spojené s užíváním tzv. tvrdého alkoholu. Takže pivaři a vinaři, kteří neprokládají svůj mok panáky, mohou být víceméně v klidu. Samozřejmě s výjimkou nádražáků, kteří jsou za směnu schopni vypít 20 piv. Jinak souhlasím s „rohypnolem“, že alkoholismus se podepíše i na vztahu „uživatele“ vůči svému okolí. A hlavně alkoholik si narozdíl od příležitostného pijáka, který chodí do hospody za společností, dokáže otevřít láhev rumu sám a také jí doma sám vypít.

Dandi

U nás se říká, že je to ten, kdo si nelévá sám :D

Lencis

Zajímavý článek k tématu včetně testu, který by měl odhalit zda-li jste alkoholik je na odkaze.

Dle mého osobního názoru je alkoholik ten, kdo přestává pít jen tehdy když je důvod (oslavy, sešlosti přátel atd), ale vymýšlí důvody proč pít.

Zdroj: http://zdravi­.centrum.cz/ji­me-zdrave/2008/4/19­/clanky/kolik-je-u-nas-alkoholiku/

sonja71

alkoholik se pozna podle casteho konzumovani alkoholu skryvanni alkoholu ,proste se bez alkoholu neobejde a sezene si ho kdykoliv a nikdo ho k tomu ze by mel prestat nedonuti to by musel prestat sem a alkoholik neprestane .

Attack-design

tan už zpravidla nevydrží bez alkoholu ani jeden den, někdo si alkohol schovává – zpravidla ti co ještě mají nějakou rodinu