CJNERO

Jak se od sebe liší stejnosměrný a střídavý proud?

Nejlepší odpověď
brillant

strýček google :
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Stej­nosměrný_proud
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Stří­davý_proud

Další odpovědi
Skeptik

V širším slova smyslu je stejnosměrný proud takový u jehož hodnot se v časové oblasti nemění znaménko a v praxi to znamená, že směr toku elektrického náboje nemění, pouze se jeho tok může libovolně zrychlovat nebo zpomalovat .V užším slovasmyslu, pak jako stejnosměrný proud označujeme takový jehož hodnota se s časem nemění a v grafu by tedy směrnice tečny k němu byla kdekoli rovnoběžná s časovou osou.
Střídavý proud je pak proud libovolného tvaru (sinusoida, obdélník, pila, trojúhelník). Jehož hodnoty v čase střídají znaménko. V praxi to znamená, že se mění směr toku elektrického náboje uvnitř obvodu.
Doplňuji:
Ještě bych doplnil, že u obecně periodického signálu popsatelného např. Fourierovou řadou je transformátor jakýmsi filtrem offsetu a přes transformátor se tedy dostane pouze střídavá složka a její harmonické.

Alesh

Jeden teče furt jedním směrem a druhý ty směry pravidelně střídá. Můžeš si tipnout, který je který. 😉

Mapel

Stejnosměrný je konstantní v čase. To znamená, že má stále stejnou hodnotu a nenechá se transformovat.
Střídavý je proměnný v čase. Má určitou periodu a nechá se transformovat.
To je ten nejzákladnější rozdíl.
Doplňuji:
Omlouvám se za „malou nepřesnost“. Transformovat lze napění a nikoliv proud. Proud je pouze důsledkem napětí, odborně řečeno rozdílu potenciálů.

Michal Kole

Stejnosměrný má stenou velikost a polaritu dokud neotočíš „baterku“

Střídavý pravidelně mění svojí velikost a směr.

Viz článek Druhy elektrického napětí a elektrického proudu http://elektronika-me-hobby.8u.cz/druhy-elektrickeho-napeti-a-elektrickeho-proudu.php