EKSOT123

Jak se nazývají děti, Čech(áč)čata a Moravčata, podle toho, kde bydlí?

Jihlaváci – Jihlavák a Jihlavačka jsou jasní. Ale jak je to s dětmi? Jihlaváče, Jihlavče, nebo ještě jinak? Pražáčata . Pražáččata – Pražčata? Třebíčáče vs. Třebíčče? Brňáče – Brňáčče – Brnče? A co Žďáronadsázavčata? Trhové Sviny myslím raději neřešit…

Nejlepší odpověď
annas

Díky za otázku. Připomněla jsem si historickou mluvnici. Moje odpověď podle učebnice historické mluvnice bude širší. Oprášila jsem své vědomosti a využila částečně svých poznámek.

Něco z historie

1. Názvy mláďat se tvořily příponou –ec, např. chlapec, žabec. Pokud bylo základové slovo jednoslabičné pro ,mládě = např.. ščeně ščěněc, základ rozšířen o en –, protože šce bylo pouze jednoslabičné.. Kot – kotenec – později kotě. Had – -hadénec – hádě.

Ale určitě se přípony neudržoval důsledně, záleží na oblasti, zda se všechny změny přejaly.

Např,. Beran – beranec, později berance. Dále došlo ke změně . beránek. Holub– holoubenec – holoubě. Dnes výraz holubce – závitky ze zelí plněné mase.

2. Pro tvoření pojmenování mláďat byla častější přípona – ě. , dvojče, dobytče, lvíče atd.

Významově odpovídala přípona zakončení –ec.

U slov zakončených na -cě nejde o příponu -čě, ale -ě. Základ totiž končil na -k nebo -c a toto k, c se před ě změnilo v č (trpaslík –trpaslíče) nebo slovo končilo přímo na -č: kač – káčě..,

V případě koncovky -ě nešlo vlastně o zdrobněliny. Označovala prostě kategorii mláďat, od nichž se zdrobněliny 1. a 2. stupně teprve tvořily. Např. . robě, robátko, robátečko , mládě, mláďátko

3. Skloňování bylo kmenové,, šlo o tzv. r-kmeny – mati, matere; s- kmeny – slovo – sloves; r-.kmeny – kuře – kuřete; n- kmeny – plamy – plamene. Po zrušení kmenového skloňování a zavedení rodového, zůstaly dvojtvary – např. na kameni x na kamenu.
Nejdéle se udržely tvary kuře – kuřete – kuřata.

4. Teoreticky by tvar zněl od jednoslabičného základu Brn- Brňata, jako kuřata; Prah- Pražata (hlásková zněna h v ž) Dnes spíš např. Pražátka, Vrňátka jako kuřátka,.

Ale myslíte, že se tvary používají? Možná v hovorovém jazyce. nejde v pravém slova smyslu o potomka konkrétního jedince, ale jako obyvatele města. Přece kotě je pojmenované podle rodičů (kotě/kocour), nikoliv podle místa.

Z toho, co jsem uvedla, tvar -čata není možné pouřít, pokud základ nekončí na uvedené souhlásky – viz bod 2

EKSOT123

Samozřejmě to byla otázka spíš pro legraci, ale děkuji za jazykové souvislosti.
Jo, taková a různá jiná slůvka se používají jen příležitostně při řeči a na papír se moc nedávají. Např. nějaká babička může mít vnoučata v Jihlavě a Horním Smrčném a je jí fuk, co by na její slovník řekli úzkostní strážci pravopisu.

annas

Dal jste kategorii Jazyky, takže jsem v tom duchu odpověděla.

Ale odpověděla jsem, že v mluveném projevu se někdy
různé patvary používají.

Teď se dívám, že jsem napsala Vrńata. :)) Ach jo.

Ale opravdu, oprášila jsem si historickou mluvnici. I když jde zřejmě o výjimečný dotaz, který se určitě nebude opakovat. 🙂

led

annas, tak by Pražané byli Pražce a děti Prážatá a ne Práčatá? Hŕ na ně! Praky roztočit a pal na železný pány.

annas

Teoreticky je to možné, protože panovala nejednotnost. Souhláska h se měnila v že. Takže práčata jsou od praku, ten od prát.

led

ďakujem, tak práčatá nechám v stredoveku a v obci Práče (pri Znojme) https://www.obec-prace.cz/
a Práče v histórii filmu https://www.csfd­.cz/film/4972-prace/prehled/

annas

Děkuji za odkaz. Film jste mně připomněla, pamatuji si na něj, dokonce Kachyňu, režiséra.

Ale jinak jen zlomky.