Avatar uživatele
Pokročilý

Jak se naučit hrát písničku podle sluchu a jak "přetransformovat" akordy?

Zdravím,
mám trochu složitější otázku a několik podotázek. :)
Rád bych se zeptal, jestli je tu nějaký hudebník, jak se učíte písničku podle sluchu? Hraji na akordeon (tahací klávesovou harmoniku) a chtěl bych se naučit hrát nějakou klasiku na akordeon, jenže nemám noty. V houslovém klíči jakžtakž melodii dohromady dám, ale basy v levé ruce k tomu už složit nedokážu. A to je má druhá otázka - Daly by se kytarové akordy "přetransformovat" na akordy, které jsou na akordeonu jako basy? Našel jsem nějaké akordy, jenže ty na kytaru mi nejsou k ničemu. Melodii bych si možná složil, ale nevím, jak si poradit a tímto.. Omlouvám se, jestli je to nějak nepřesné, nevěděl jsem, jak to napsat.. :)

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

No odposlouchat se to dá ale je to problém. Základní akordy na kytaru z nějaké písničky odposlechnu, také si poradím případně se solem ale nějaké vícetonové vychytávky jsou problém. Proto většinou je lepší sehnat noty nebo tabulatury. Co se týká pomocných basů na akordeonu dle kytary tak si jistý nejsem. Asi by pomohlo znát všechny tony daného akordu např. akord C je složen z těchto tonů Basové G,C střed E,G a výšky C, E ...........to je akord C na kytaru v tonech. Musel bys vlastně zmáčknout na harmošce nějakou kombinaci G,C,E. To je vše co k tomu můžu říct páč hudební teorie mi nikdy moc nešla.


Avatar uživatele
Bronzový

Dá se to naučit jedině tak, že to člověk vytrvale zkouší. Podle mě je ideální přehrávat si nejlépe populární písničky s výraznou melodickou linkou a zkoušet je hrát v různých tóninách. V mnoha písničkách se najdou zajímavé akordické postupy, které si člověk takhle může dobře zafixovat, takže už to pak pozná i když je to použité jinde. Moc nechápu tu otázku ohledně "přetransformování" kytarových akordů. Pokud vím, tak jsou na akordeonu pro levou ruku mollové, durové, dominantní (čili sedmičkové) a snad ještě zmenšené akordy. Z toho plyne, když je v notách akord Ami, tak hraju a moll, když je tam A, tak hraju A dur.


Avatar uživatele
Stříbrný

Každá melodie je v nějaké tónině a tomu odpovídají akordy. Když najdeš tóninu, tak se akordy tvoří od určitých stupňů, například E, A,D nebo obdoba, nějaké mol, septima. Skladba se dá přetransformovat do jiné tóniny. Akord má , pokud je to kvintakord, vždy tři obraty. Tak bys mohl využívat jeden z těchto obratů, jeden tón jako bas. Například na klávesách se takto dělá doprovod.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1030
Zlatý annas 949
Zlatý quentos 889
Zlatý mosoj 565
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 512
Zlatý marci1 509
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.