Lgee

Jak se může rozpínat vesmír, je-li nekonečný?

Odpovědi
vas999

Co vím, tak o rozpínání vesmíru mluví vědci, kteří tvrdí, že vesmír je konečný, což není nic nepochopitelného​ (pokud odhlédneme od toho, jak se předpokládá, jak je velký). Avšak žádný okraj vesmíru nikdy nebyl zpozorován, tudíž je opravdu možné, že je nekonečný. Navíc, důkaz toho, že vesmír je nekonečný, je poněkud chatrný. To, že se od sebe galaxie a všechno vzdalují, rozhodně neznamená, že se vesmír rozpíná, a tedy že je konečný (ač nepředstavitelně obrovský). Může se prostě jednat o nějaký pohyb, možný jak v konečném, tak i nekonečném vesmíru. Tudíž je možné, že se vesmír nerozpíná, pouze to tak vypadá. O jeho velikosti a konečnosti ani nemluvě.

Vesmír možná je nekonečný, ale veškerá hmota je soustředěna do „malého“ prostoru a zbytek je vakuum. A ten „malý“ prostor se neustále zvětšuje – rychlostí snad i větší, než je rychlost světla…

Mjtnlvr

Rozpínající se nekonečný vesmír si můžeme zkusit představit jako nafukující se puntíkovaný míč. Je nekonečný? Ano, nemá žádné hranice. Můžeme kolem něj vést přímku z bodu do toho samého bodu aniž bychom ji přerušili. Rozpíná se? Ano, nafukováním se jeho povrch zvětšuje. Navíc-stejně jako se od sebe ve vesmíru vzdalují jednotlivé galaxie, i puntíky na míči se od sebe vlivem jeho expanze vzdalují.