Super guy

Jak se měli dostat Josef Gabčík a Jan Kubiš po provedení atentátu na Heydricha zpátky do Anglie?

Jak se měly dostat Josef Gabčík a Jan Kubiš zpátky do Anglie po atentátu na Heydricha?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Neměli, všechny výsadky byly jednosměrné. Jejich jediná šance bylo případně zůstat dál v ilegalitě v Protektorátu. V příloze odkaz na seznam výsadků, kde jsou i uvedeny osudy jejich členů.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_v%C3%BDs­adk%C5%AF_do_P­rotektor%C3%A1tu_­%C4%8Cechy_a_Mo­rava

Další odpovědi
Kepler

Neměli jak, byla to v podstatě sebevražedná akce.

anonym

Věděli do čeho jdou, a že se už po atentátu na Heydricha zřejmě nevrátí.

led

Boli to „smrteľníci“, vojaci plniaci rozkaz aj za cenu svojej smrti. Mali pripravenú únikovú cestu, ale vedeli, že majú minimálnu šancu ju prežiť.

aliendrone

Neměli se dostat do Anglie, nicméně nebyla to ani vyloženě sebevražedná mise, u které by se předem nepočítalo s přežitím účastníků.

Po provedení atentátu se měli Gabčík s Kubišem pokusit o přechod na tehdy samostatné Slovensko (mimo přímý dosah německé moci), kde měli vyčkat do konce války, popřípadě navázat spojení s místním odbojem (orientovaným na londýnskou vládu) s tím, že další kroky budou až dle aktuální situace.

Každopádně oba již před akcí věděli, že šance na přežití (a že se na Slovensko dostanou) je minimální, spíš teoretická.

anonym

Měli, ne měly.

elkon

Kdyby se bývali dostali ven z Prahy, tak už by se mohli zachránit třeba někde v lesích a pod.