annas

Jak se jmenuje syn spisovatele Antala Staška, rovněž prozaik a publicista?

„Žije v těchto horách a s nimi. Bude žít. Neříkejme věčně, neboť tomuto slovu rozumíme dnes ještě méně, než mu rozuměli naši náboženští pradědové, a spokojme se s prostým slovem: dlouho.“
Kdo žije v horách? Šlo o skutečnou postavu? Jak bylo dílo dále ztvárněno?

Z které oblasti ještě spisovatel (zemřel 30. 12. xxxx) čerpal?
Byl členem KSČ, ale pozdějí z ní vystoupil.
Které jeho dílo vzniklo jako román z červené knihovny, později přepracované. Končí slovy: „Kupředu, kupředu, Toníku a Anno!“

.

Nejlepší odpověď
led

Kamil Zeman – umeleckým menom Ivan Olbracht
„Kupředu“ šli v knihe (kedysi povinné čítanie) Anna proletárka.
Doplňuji:
Nikola Šuhaj (správně Mykola Sjuhaj, Микола Петрович Сюгай) se narodil roku 1898 v Nižní Koločavě (dnešní Ukrajina) Petrovi a Hafii Šuhajovým. V roce 1917 narukoval k 85. uherskému pluku. Na frontu se však nikdy nedostal; zběhl a do konce první světové války se skrýval v okolí Koločavy. Postupně byl pronásledován uherskými, rumunskými a poté, co byla Podkarpatská Rus v roce 1919 přičleněna k ČSR, i československými četníky.
V roce 1921 byla za jeho dopadení vypsána odměna tří tisíc korun. 16. srpna 1921 byl spolu se svým bratrem Jurajem zavražděn třemi svými bývalými přáteli.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ni­kola_%C5%A0uhaj

Zdroj: http://ld.joha­nesville.net/ol­bracht

Další odpovědi
vagra

Ivan Olbracht-vlastním jménem Kamil Zeman.
Ukázka je z knihy Ivana Olbrachta „Nikola Šuhaj loupežník“.
Nikola pocházel z Koločavy,která je na Zakarpatské Ukrajině ve Východních Karpatech.
Postavu Nikoly Šuhaje ztvárnil Miroslav Donutil,ve filmu/muzikálu/ Balada pro banditu.

Zdroj: vlastní knihovna

anonym

Ivan Olbracht byl synem A.S.Jeho dílo se týká Podkrkonoší.
Vice v odkazu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/An­tal_Stašek

annas

Barbakane, Antal Stašek psal o oblasti Podkrkonoší, ale Ivan Olbrach o oblasti Podkarpatské Rusi.