annas

Jak se jmenuje dokument, který v schválila OSN dne 10. 12. xxxx jako reakci na 2. světovou válku?

Jak se k tomuto dokumentu v době přijetí postavila naše republika? DOdržoval se u nás tento dokument?

Nejlepší odpověď
vagra

Krátce-
Tento dokument,se jmenuje Všeobecná deklarace lidských práv.
Nedodržování lidských právu u nás nás,dalo vzniknout org.,která bojovala za lidská práva- Chartě 77.
/ 1977–1992/

Doplňuji:
Jen dodám, jak se k tomuto dokumentu v době přijetí postavila naše republika:
Hlasování se zdržela,stejně jako- Bělorusko, Jihoafrická unie, Jugoslávie, Polsko, Saúdská Arábie, Sovětský svaz a Ukrajina.

vybráno z-http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C5%A1e­obecn%C3%A1_de­klarace_lidsk%C3%BDch_p­r%C3%A1v

Další odpovědi
hanulka11

Valné shromáždění OSN deklarovalo v roce 1950 10. prosinec jako Den lidských práv. V tento den byla o dva roky dříve (1948) přijata Všeobecná deklarace lidských práv, první mezinárodní kodex univerzálních práv člověka, ze kterého vychází řada dalších mezinárodních či národních právních úprav lidských práv a svobod.

Den lidských práv má výrazný symbolický charakter. Je varováním pro ty, kteří ve svůj prospěch zneužívají práva druhých a podporou těch, jejichž základní práva a svobody jsou porušována a těch, kteří se o ochranu lidských práv zasazují. Významnou symbolickou úlohu sehrál Den lidských práv i v bývalém Československu. Také jeho prostřednictvím se disidenti a řada dalších odvážných jedinců snažili upozornit bývalý režim na práva a svobody, která byla občanům Československa a celého východního bloku upírána
OSN jako každoročně v Den lidských práv předá ve Valném shromáždění ocenění lidem, kteří se výjimečným způsobem zasadili o dodržování lidských práv. Mezi oceněnými bude také in memoriam vysoký komisař OSN pro lidská práva Sergio Vieira de Mello, který zahynul při bombovém útoku na sídlo OSN v Bagdádu v srpnu. Ocenění získala v roce 1998 také Anna Šabatová z České republiky.

Zdroj: http://www.os­n.cz/zpravodaj­stvi/zpravy/zpra­va.php?id=869