jak se dělala před sto lety zmrzlina

Nejlepší odpověď
kropitko

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-dlouhou-tradici-ma-vyroba-zmrzliny

Další odpovědi
hanulka11

Doložitelná historie zmrzliny začíná v antice – ano, už staří Řekové a Římané znali sladký led a sníh – ten přírodní uměli ochutit medem a šťávami tak, že se stal vítanou lahůdkou na stolech boháčů. Jinde se dočtete, že zmrzlinu vynalezli Mongolové, kteří vyráběli mléčné nápoje a ty jim dík klimatu občas zmrzly – jiní zas dovozují, že recept na zmrzlinu dovezl do Evropy Marco Polo z Číny, ještě jiní věří na cestu zmrzliny do Evropy z Číny přes Araby a Peršany.

Už na konci 17. století v Paříži fungovaly kavárny, kde se zmrzlina podávala a zanedlouho se rozšířila až do Ameriky. A k roku 1790 patří vynález Američanky Nancy Johnsonové, která si práci usnadnila prvním strojem na výrobu zmrzliny. Traduje se, že na její zmrzlině si pochutnával i prezident George Washington. Nancy si ale vynález nenechala patentovat a toho o 58 let později využil podnikatel jménem Young – měl alespoň tolik cti, že v názvu patentu nechal zaznít jméno původní vynálezkyně – stroj na ruční výrobu zmrzliny nazval Johnson Patent Ice Cream Freezer. Zmrzlina se původně v Americe prodávala ve vratných skleničkách – stejně jako ve Velké Británii, kde tento systém fungoval až do roku 1926.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/kulina­rium/historie­osobnosti/_zpra­va/765973