jak se čte „porta coeli“

Nejlepší odpověď
dudu

Porta čeli – Klášter Porta coeli (latinsky Brána nebes) je raně gotický klášter v Předklášteří u Tišnova v okrese Brno-venkov. Poprvé je tento v současnosti jediný moravský ženský cisterciácký klášter zmiňován roku 1233. Byl založen ale pravděpodobně o tři roky dříve Konstancií Uherskou (1181–1240), vdovou po Přemyslu Otakarovi I. (1155–1230). Klášter byl vystavěn v letech 1233–1239 za podpory královny Konstancie a jejích dvou synů, krále Václava I. a markraběte moravského Přemysla, který zde byl v roce 1239 pochován.

Další odpovědi
Marme

Čte se to porta celi. Není to italsky ale latinsky. Takže proto