fattyclick

Jak se chladí motor motocyklu? Jak je k tomu uzpůsoben?

Nejlepší odpověď
Drap

U motorek jsou dvě možnosti. Buď chladit vzduchem, nebo vodou. U obou způsobů musí být dostatečná chladící plocha respektive množství chladící kapaliny.

Další odpovědi
klumprt

Například na Pionýru nebo jiných starších dvoutaktech zn. Jawa je motor chlazen pouze vzduchem. Proto je motor žebrován aby ve styku se vzduchem byla co největší plocha. Podobně jako u radiátoru, který vlastně má předávat teplo do vzduchu úplně stejně.
Moderní a větší motorky mají chlazení vodou, podobně jako auta. Tzn. v předu hustě žebrovaný chladič, kterým koluje voda, která jde do těla motoru a chladí motor.
Zvláštností je třeba Suzuki GSX1400, která má chlazení vzduchem a olejem. Motor je žebrovaný a vpředu má chladič, kterým ovšem nekoluje voda, ale olej, ten co zároveň slouží k mazání motoru a převodovky.

gecco

DÚ???
😉
Tak napiš nějaké návrhy, zkontrolujeme ti je…

Lamalam

Jak který, některý stejně jako motor u auta, některý jako motor u Trabanta.

Emefej

Cladí se kapalinou nebo vzduchem. Je k tomu uzpůsoben žebrováním nebo má chladící soustavu.

kapitán > řada poršáků používá kombinované chlazení, válce a blok vzduchem, hlava a výfukové svody kapalinou.