Avatar uživatele
Kepler

Jak rozumíte masarykovské tezi „Nebát se a nekrást!“?

Spojuje se tím strach, který doprovází akt krádeže? Nebo je to myšleno jinak? Někdo krade třeba s radostí.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, johana 56, pusinka50, redy, briketka10, gagaga, marci1, hady17 před 2575 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Už z minulostí vím, že slova byla vytržena z kontextu. Kradlo se i v době první republiky, krade se i dnes. Často naděje na beztrestnost, srpavedlost má pomalé nohy …

Takže „nebát se a nekrást“, není návod k tomu, aby lidé hromadili svůj majetek. Dnes to berou jako „nevaž se, odvaž se“.

Nebát se – zbavit se strachu před něčím, co považujeme za špatné, nebát se vyslovit svůj názor.

Nekrást – dodržovat pravidla morálky.

Jenže dnes si to mnozí vysvětlují takl, že není třeba bát se krást.

Takže morálka je velkou devízou, která způsobí, že lidé mohou být šťastní. Krádeže vznikají totiž často ze závisti a zde sloveso „nebát se" má jiný význam.

Slova nebát se, souvisí s Masarykovým pragmatismem, co je praktické, to je užitečné. Užitečné je říkat názor, aby zvítězila pravda a přinesla užitek i ostatním.

V jakém kontextu slova vyslovit Masaryk:

Masaryk svá slova myslel zcela jinak. „ Takže v souvislosti s těmi volbami vyzval členy a příznivce strany, aby se v politice nebáli vyslovit své názory. To je ta první část onoho hesla. Nebát se.

Zároveň se vyslovil v tom smyslu, že je rovněž důležitý program hospodářský, v němž by se mělo zcela jasně projevit odhodlání nekrást. Narážel tak na tehdejší hospodaření pražské radnice, kde podle jeho poznatků „je asi deset zlodějů, které je nutno odstranit“, což uvedl ve svém pozdějším projevu „
http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/historie-jak-vlastne-vzniklo-nebat-se-a-nekrast-f5d-/p_spolecnost­.aspx?c=A110103­_181548_p_spo­lecnost_wag

3 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Andělé, redy, Kepler Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
redy

Asi že každej krade, ovšem nekrást, k tomu je třeba mít odvahu…
🙂

Upravil/a: redy

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Nebát se-nemít strach, při všem co děláme. Pokud jsme vedeni strachem, vše, co děláme, je hrozně těžké, namáhavé a únavné. Nebát se ozvat, pokud se nám děje příkoří. A nekrást, to je samozřejmost, kterou netřeba připomínat, i když dnes …:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Podobně, jako zde:
https://psych­ologie.cz/nebat-se-nekrast/

Obecně žijeme v poutech strachu:
„Namátkou jmenuji strach ze smrti, strach z nemoci, strach z bolesti, strach z bezmocnosti, strach ze samoty, strach z nedostatku, strach ze ztráty zaměstnání, strach, že mne mé okolí nebude přijímat.“

Nekrást
„Druhá část hesla se týká krádeže, ale já ji chápu šířeji, jako vybídku k morálnímu jednání. Vlastně si říkám, že by tam tato část ani nemusela být. .....
… Na dně duše každého lumpa, agresora a zloděje vidím velkou spoustu nevyřešeného strachu.
"Shrnuto: krédo „Nebát se a nekrást“ chápu jako připomínku toho, že kdybychom svůj život zbavili všeprostupujících pout strachu, učinili jej volnějším a svobodnějším a přitom nezapomněli, že naše vlastní štěstí a spokojenost je neoddělitelně spjata se štěstím a spokojeností našeho bližního, mohlo by se nám na této planetě dařit lépe.“…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Nepodlehnout tlaku a nenechat se svést okolím ke špatnému jednání.
Jinými slovy, nebát se, že budu středem pozornosti, když budu žít poctivě.

Aspoň takto bych to viděl já :)

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zjentek Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Já tomu rozumím tak, že frajer seš tehdy, když na to máš, ale neděláš to. To ale platí nejen u krádeží, jenže v tomto spojení to dobře vyzní. Asi lépe než „nebát se a nesouložit“, i když v sexu to může platit taky. Zkrátka mít na to, ale nečinit ;)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Stingo

Když se říkalo, že kdo nekrade, okrádá svojí rodinu, tak na to je potřeba odvaha, si takhle škodit…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

annas: takže je to slepenina dvou nesouvisejících výroků. Já tušil, že to nebude tak jednoduché…

před 2575 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ano. Znala jsem z minulosti, ale uvědomuji si, že jsem nějak nesledovala, kdy se tato slova zneužila.

Hledala jsem a našla jsem jeden článek. Myslím si, že autor má pravdu.

Z „Nebát se a nekrást“ vzniklo po dvou generacích komunismu: „Nebát se a krást“… Jistě. Co svět světem stojí, existují zloději a zlodějna. atd.

http://www.kpv-praha15.wz.cz/kpv_zpra­vodaj_clanek92­.htm

před 2575 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

https://psych­ologie.cz/nebat-se-nekrast/
Toto je hluboké zamyšlení psychologa Lukáče.
Komické…

před 2575 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek