sejtanka

Jak působí jod proti radiaci?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jenom dávám k zamyšlení.
Při nukleární reakci vzniká celá řada radioizotopů.
Ty nejnebezpečnější pro lidské tělo jsou izotopy jodu ( J 131 ) stroncia ( 90 ) a césia.
Přide-li lidské tělo do styku s těmito izotopy
dostanou se do těla ať požijete jodid draselný nebo ne. Jenom při požití jódu se zabrání aby se ten radioaktivní v té štítné žláze usadil protože žláza je nasycena tím neradioaktivním. Časem tělo ten radioaktivní vyloučí nebo se rozpadne ( poločas rozpadu je týden). Tak jako tak je ale tělo exponováno radioaktivním zářením, jenom to o trochu méně trvá.

Bohužel se již nemluví o stronciu 90 a cesiu.
Stroncium 90 se chová jako jod 131 ale usazuje se v kostích jako vápník. Poločas rozpadu stroncia 90 je 28 let !!! Takže pokud se tam usadí, máme ho tam již do smrti !!! Návíc díky dlouhému poločasu rozpadu se nám tam kumuluje. Proč asi stoupá statisticky výskyt rakoviny všeho druhu !?

Další odpovědi
hanulka11

Jod ve vysoké dávce, kdy se organismus cíleně předávkuje, chrání štítnou žlázu před radiací

ten který je

Chrání štítnou žlázu.

arygnoc

jód na sebe váže radioaktivní prvky.
samotný jod není z těla vypuzován (pokud ho je přebytek, hromadí se ve štítné žláze), ale jeho zloučeniny jsou organizmem vylučované, tedy dochází ke vylučovaní radioaktivních sloučenin z organizmu.