ahold

Jak přeložit slovo brajgl?

Z jakého je asi jazyka?

Nejlepší odpověď
annas

V minulosti jsem vložila otázku
Setkáváte se někde s brajglem? Kde se u nás toto pojmenování vzalo, jaký je jeho původ a význam?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/setkavate-se-nekde-s-brajglem-kde-se-u-nas-toto-pojmenovani-vzalo-jaky-je-jeho-puvod-a-vyznam

Odpověď
„Brajgl- to se rovná hroznému nepořádku, bordelu, chaosu.
Doplňuji:
Slovo "brajgl“, které se používá jako hovorové slovo pro velký nepořádek, výtržnost, hlasitou zábavu, rvačku či rámus, pravděpodobně vzniklo odvozením od jména holandského renesančního malíře Brueghela (psaného též Breugel), údajně podle jeho monumentálních venkovských scén bez ústředního motivu na jeho obrazech."

(Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. 2., rozš. vyd. Praha")

Ještě doplním: jako použitý argotický výraz u nás je o něm zmínka od r. 1926.

Též se uvádí i sloveso brajglovat – způsobit povyk. Treimer zmiňuje některé Brughelovy obrazy Selská svatba, Selský tanec, které působí monumentálně, ale chaoticky, takže zapůsobí na ostatní negativně, způsobí rozčarování, vyvolají pokřik atd.. Výraz se objevil u nás ve slangu výtvarných umělců asi v r. 1937.
Podle SNC z r. 2009

Další odpovědi
led

Bordel, ale nie vo význame verejného domu, skôr ako halabala krížom-krážom neusporiadaný zmätok, neporiadok a ako hovori kolega Drap aj chaos…

V gréckej kozmogónii je chaos prastav alebo pralátka, z ktorej sa utvoril svet či už sám od seba alebo činnosťou tvorcu. https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Chaos_(sta­rovek%C3%A9_Gr­%C3%A9cko)
zaujímavá je aj Teória chaosu
„Málo platený pracovník sa rozhodne zmeniť pracovné miesto, aj ho zmení-nájde si lepšie platené miesto,ale už tým ,že sa rozhodol odísť- nevedomky zasiahol osudy iných, a ako? Napríklad tak: keby neodišiel, neobsadil by jeho miesto iný človek, ten iný by nespravil napr.to, že by si nekúpil auto, ktoré by potreboval na vzdialenejšiu dochádzku do zamestnania, a ten čo auto predával by zaň neutŕžil peniaze, ktoré súrne potreboval, aby jeho živnosť neskrachovala pre dočasný finančný výpadok… Inak by pár ľudí prišlo o prácu…atď“ http://teoria-chaosu.kvalitne.cz/
Pôvod výrazu „brajgl“ vysvetlila kolegyňa annas, „pravděpodobně vzniklo odvozením od jména holandského renesančního malíře Brueghela (psaného též Breugel)“ … (viď jej odpoveď v tejto otázke)

marci1

„Původ toho slova vysvětlil Ignát Herrmann poznámkou k povídce Poslední sázka v knížce Z pražských zákoutí (4. vydání 1920, Topič, Praha): "Brajgl“ vznikl v letech sedmdesátých (19. stol.) v pražské malířské akademii jako vtip a posměšný výraz pro něco, podobajícího se manýře proslulého nizozemského malíře Petra Brueghela mladšího, zvaného také pekelným… Z akademie vynesen… hlavně do společností v hostincích a tu byl … níže zavlečen některým členem pražské „Flámy“, … kteráž také jinak svému vyjadřování přizpůsobila." 🙂

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/braj­gl

Drap

Nepořádek, chaos

Kepler

brajgl >> nepořádek, výtržnost, zmatek
Z jakého je to jazyka nevím, ale tipoval bych němčinu.

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=braj­gl&typ_hledani=pre­fix

Cenobita

Původ byl vysvětlen, jen připomínám, že toto téma použilo DJC a vyšlo to v edici:

ZAPOMENUTÉ VĚCI ZAPOMENUTÉHO GÉNIA

Epopej Pokojíčky

Sáva

Bordel

Talina

Annas: zase máte vyčerpané palce!