balet

Jak postupovat s brigádou při evidenci na ÚP?

Jsem evidována na úřadě, přivydělávám si tento měsíc na brigádě. Zanesla jsem jim smlouvu, kde mají napsáno, kolik hodin za den a za jakou částku budu mít odpracováno, převyšuje to povolenou částku, nedostanu tedy zaplaceno zdravotní… Ale nevím, jak to doložit, kolik jsem odpracovala. Na úřadě mi nepodali žádné info, založili si jen mou smlouvu, dále nic. Nevím, jak postupovat, telefony neberou, nijak úřad nereaguje. Nevíte, bude potřeba „zápočťák“ i pro tuto brigádu? Nebo jak jinak se to řeší?

Nejlepší odpověď
brillant

Nezapomínejte také na nutnost dokládat každý měsíc výši měsíčního výdělku či odměny v termínu stanoveném úřadem práce. Pokud byste měli víc než jednu brigádu, výdělky se sčítají.
V případě, že by váš příjem z brigád přesáhl polovinu minimální mzdy za daný měsíc, jednalo by se z pohledu zákona o zaměstnanosti již o „normální zaměstnání“ a evidence na úřadu práce by vám byla ukončena. Nadále byste v evidenci mohli být vedeni jen jako zájemce o zprostředkování zaměstnání.
https://portal­.pohoda.cz/da­ne-ucetnictvi-mzdy/mzdy-a-prace/evidence-na-uradu-prace-a-nekolidujici-zamestnani/
https://www.go­ogle.cz/?clien­t=opera#q=brig%C3­%A1da+%C3%BA%C5%99ad+pr%­C3%A1ce

Další odpovědi
ivzez

Po skončení měsíce budete muset ÚP doložit potvrzení zaměstnavatele
o dosažené výši odměny. Pokud odměna překročí polovinu minimální mzdy,
vyřadí Vás ÚP z evidence od začátku měsíce – od 1. srpna (ale znovu zaregistrovat se můžete hned další pracovní den, nejde o sankční vyřazení).

Za srpen si budete muset sama uhradit zdravotní pojištění.
U zdravotní pojišťovny se musíte přihlásit a pojistné (1.337 Kč)
uhradit do 8 kalendářních dnů (do 8. září včetně).

Další možnost je se dohodnout se zaměstnavatelem, jestli by
Vám část hodin nemohl naplánovat až na září. Pak byste měla
za srpen i září nižší odměnu a ÚP by Vás nevyřadil.