prudence91

Dluh na sociálním a zdravotním, jak splácet?

Mého přítele loni v únoru vyhodili z pracovního úřadu a zpět jej vzali až loni v srpnu. Vím, že je to už dlouhá doba, ale on stále nemohl sehnat práci, momentálně má dobře placenou brigádu a rád by začal svůj dluh splácet. Jak zjistí, kolik vlastně dluží? Kde si může domluvit splátkový kalendář? Na vzp mu udělali, už před nějakou dobou, výpis, je tam i číslo účtu a variabilní symbol, takže s tím by problém nebyl, ale jak s tou sociálkou? Lze to také takto splácet?

Nejlepší odpověď
anonym

Splátkový kalendář si domluvit můžete i na OSSZ, jak zde již napsali kolegové. Je tu ale jedna nepřesnost, o prominutí penále můžete zažádat u VZP. Tam by se mohlo příteli podařit domluvit alespoň na částečném odpuštění penalizace. U OSSZ bude ale muset uhradit i penále. Zde možnost penalizaci neuplatnit nebo alespoň částečně odpustit úřad nemá. Sociální správa se ve věci účtování penále dlužníkům řídí jinými předpisy.

Další odpovědi
terry

Stejně jako u VZP.
Zajde na OSSZ (sociálka), tak mu řeknou i vytisknou kolik přesně dlouží a je to. Č.ú mu sdělí také. Splátky si dohodne.

puhdys

Na OSSZ si zle domluvit splátkový kalendář. Stačí je jen navštívit a projevit vůli. Samozřejmě je to podmíněno i takovými fakty, zda-li již na dluh nebyla uvalena nějaká exekuce. Tedy celý dluh je ve vymáhacím řízení. Zde však doba není zas tak dlouhá a výše nebude astronomická, takže vidím šanci. Záleží na jejich rychlosti. Nicméně i tak je velká šance se snimi domluvit. řirozeně se pak dozví jak velký je jeho dluh a jak velké je penále. Nevím, jestli to má význám, ale pokud to půjde, mohl by si podat žádost o prominutí penále. Pozor však na neplacení splátkového kalendáře. Hrozí jeho úplné zrušení.

ivzez

Kolegové přede mnou se mýlí:

Jestli Váš přítel v době po vyřazení z evidence ÚP nepodnikal jako OSVČ, nedluží na sociálním pojištění nic. Sociální pojištění není pro fyzické osoby povinné, nemohou se k němu samy přihlásit (sociální pojištění nikdo nehradí ani za uchazeče o zaměstnání v evidenci ÚP).

Nepojištěná doba se (s výjimkou evidence na ÚP – ovšem ne celé doby) nezapočte do odpracovaných let. Pokud by přítel chtěl, aby se mu započetla i tato doba, mohl by se dobrovolně přihlásit k důchodovému pojištění (doplatit si lze až 1 rok zpětně).
Doplňuji:
Odkazy:
ČSSZ, účast na důchodovém pojištění:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/ucast-na-pojisteni/

ČSSZ, dobrovolná účast na důchodovém pojištění:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobro­volna.htm

Drap

Lze. Kontaktovat sociálku a dohodnout splátkový kalendář. Pokud člověk přijde sám a chce dluh začít splácet, nebývá s tím žádný problém. Nesplácený dluh stále roste.