jita

nárok na nemocenskou při přivýdělku v nezaměstnanosti

Od 1.4.2009 jsem registrovaný na úřadě práce a mám uzavřenou pracovní smlouvu na povolený přivýdělek.Stal se mi tam pracovní úraz.Mám nárok na vyplácení nemocenské?

Nejlepší odpověď
Dandi

Ano. Pokud máte běžnou pracovní smlouvu a ne dohodu, tak jste zaměstnancem a máte nárok na nemocenskou.

Další odpovědi
Lencis

Obávám se, že Dandi nemá pravdu.

Pokud lidé v evidenci úřadů práce nemají nárok na nemocenské dávky z titulu ochranné lhůty, nemají na nemocenskou nárok. Zůstávají dále v evidenci úřadu práce, případně jim je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, a vystavený nemocenský lístek jim slouží pouze jako omluvenka pro pravidelné návštěvy na úřadu práce.

A i když si samozřejmě můžete na ÚP přivydělat a mít „smlouvu“, stále dle mého platí výše uvedené. Nejlepší bude když se zeptáte přímo na ÚP.

alenka901

Pracovník, který je zaměstnán na základě dohody o provedení práce, nemá nárok na proplacení nemocenské v případě pracovního úrazu. Jeho zaměstnavatel totiž pracovníka v tomto případě nepřihlašuje k sociálnímu pojištění. Jiná by byla situaci v případě zaměstnávání na základě dohody o pracovní činnosti.

Čtenáře serveru Podnikatel.cz zajímalo, zda má zaměstnanec pracující na základě dohody o provedení práce nárok na nemocenskou v případě pracovního úrazu. V případě dohody o provedení práce zaměstnavatel svého pracovníka k sociálnímu pojištění nepřihlašuje. Nevzniká tedy nárok na nemocenské dávky. Jiná by byla situace, pokud by zaměstnanec pracoval na základě dohody o pracovní činnosti.
Na základě dohody o pracovní činnosti by byl zaměstnanec k sociálnímu pojištění zaměstnavatelem přihlášen. ""Ten by mu v případě pracovního úrazu platil nemocenské dávky do 14. dne ve výši 60 % náhrady mzdy. Od 15. dne by platila nemocenské dávky příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ)"", uvedla pro server Podnikatel.cz Dana Šikolová z OSSZ v Jablonci nad Nisou. Do 30. dne by zaměstnanci náleželo 60 % náhrady mzdy, do 60. dne by OSSZ vyplácela 66 % náhrady mzdy a od 61. dne by byly nemocenské dávky ve výši 72 % náhrady mzdy.

Attack-design

pkud je to normální pracovní smlouva pak ano, ovšem zde se jedná asi o formu brigády