Beer4Real

Jak poskládat nové PC?

Chci si sám poskládat komplet nové PC od skříně až po poslední větráček.
Na co si dát pozor, jak postupovat při výběru komponentů aby to k sobě pasovalo :) Chci dát dohromady nějakou nadupanou sestavu pro hraní her.
Dík za rady :)

Doplňuji:
cochee díky za výklad, takhle jsem si ty rady představoval :)
vyberu součástky a kompatibilitu samozřejmě nechám zkontrolovat odborníkem :)

Nejlepší odpověď
cochee

Základem je základová deska, ale hlavní je procesor. Tudíž si vyberu procesor a k němu základovou desku, aby ho podporovala. To se dozvím na webstránkách výrobce desky – u každého modelu desky je seznam podporovaných CPU. U desky se zajímám o vše, co je pro mě relevantní, tedy v první řadě, jaké podporuje paměti, kolik modulů a s jakou maximální velikostí a frekvencí (to musí podporovat jak deska, tak i CPU, nebudu kupovat rychlejší paměti, které budou asi dražší, když kvůli jejich nepodpoře budou systémem zpomaleny) a jakou kapacitu RAM je schopna mateřka obsloužit celkově. Pak mě zajímá typ SATA na desce, počet a verze USB portů; pokud například potřebuju další věci jako FireWire na připojení kamery, eSATA na připojení externího disku atd., tak se samozřejmě zajímám i o to.

Další věc je chladič CPU. Pokud se budu zabývat přetaktováním, možná to bude chtít lepší chladič, než je k CPU přiložen (tzv. boxovaný).

Grafická karta: Ta se musí vybrat podle CPU. Chceš-li dělat herní PC, je škoda kupovat levnou grafiku, která bude málo výkonná, ale i na druhou stranu příliš výkonnou, která bude až moc rychlá a bude ji brzdit mikroprocesor. V dnešních moderních hrách je dost důležité, aby byl výkon CPU a GPU vyvážený, na rozdíl od dob minulých, kdy valná většina herní zátěže ležela na GPU. Dnes prodávané desky i grafiky jsou až na výjimky dělané s rozhraním PCI-E, existuje ale několik generací. Vše je i zpětně kompatibilní, ale pokud k sobě dám např. desku s PCIE 2.0 a grafiku PCIE 3.0, tak grafárna neuplatní své přednosti vyplývající z novější generace PCIE a bude se chovat jako generace 2.0.

Vnitřnosti doplním RAMkami, o těch už jsem psal, optickou mechanikou, tam už dnes problémy nebývají, a pevným diskem. Můžu-li si to finančně dovolit, dávám dvě diskové mechaniky: SSD disk pro instalaci OS, nemusí být moc veliký, vyznačuje se vysokou rychlostí přenosu dat, zvláště čtení. Druhý disk klasický plotnový, pomalejší, ale s vysokou kapacitou – tam budu instalovat programy (pokud je SSD dost velký, můžu dávat i programy na něj) a uživatelská data včetně na kapacitu náročných filmů.

A jsme u zdroje. Jde o herní počítač, tak mě zajímá dovolená ampérická zátěž 12V větví (aby stačil uživit grafiku) a to často plyne z viditelnějšího údaje, totiž výkonu zdroje.. Zdroj je věc, na které nešetřím ani u levných PC. Zdroje „značky“ Eurocase opravdu nejsou to pravé ořechové, je na nich ošulené snad vše včetně plechů krytu 🙂 Takže používám dlouhodobě osvědčené zdroje značky Seasonic, anebo i další, například Thermaltake. Mimo jiné jsou oproti levným zdrojům vybaveny různými ochranami, například se umí samočinně vypnout třeba při zkratu spotřebiče a nezpůsobí tak odpal jiných částí systému. A v neposlední řadě mívají vyšší účinnost.

Celek doplním vhodnou skříní. O vzhled jde až v druhé řadě, hlavní je, aby tam vše bez problémů vešlo, zvláště grafické karty mívají nepříjemnou vlastnost, že jsou dlouhé a do některých skříní se prostě nevejdou. Nekupuji skříně již vybavené zdrojem, ty dobré zdroje Seasonic v nich totiž nebývají.

Pokud jde o ventilátory, základní tři jsou dané – ve zdroji, na grafice a na chladiči CPU. Další kupuji až v případě potřeby, když zjišťuju, že se toto PC v provozu přehřívá. Nemá smysl kupovat např. dvě další vrtule, když stávající mi to uchladí, navíc budu mít z PC letecký motor Pratt&Whitney co se týká hluku a také ty vrtule samozřejmě taky žerou nějaký ten wattík.

Další odpovědi
bolak

No, něco málo bych ti poradil, možná i vybral, otázka je, k čemu ti to bude dobrý, když každej lepší obchod nabízí montáž i testování zcela zdarma?

Ztratíš na tom čas, ztratíš na tom záruku na sestavu jako celek a možná i nervy, pokud ti dojde vadnej komponent. A pokud se ti „poštěstí“, může se stát že blbě upevníš chlaďák a odpálíš si procesor za pět tisíc. Nebo si vybereš kejs, kterej se bude naprvní pohled zdát jako trefa, ale ve chvíli kdy budeš mít všechno základní namontovaný, tak zjistíš že se ti tam nevejde grafika a že budeš muset kus chladiče uříznout, nebo vyříznout kus plechu v toweru, abys to nemusel vracet. Otázka je, jestli ti to za to všechno stojí…

Doplňuji:
Tady se mrkni na benchmarky, až budeš vybírat:

CPU > http://www.cpu­benchmark.net/
Memory > http://www.me­morybenchmark­.net/
GPU > http://www.vi­deocardbenchmar­k.net/

A kolik bys do toho tak chtěl dát?

Beer4Real

Myslím že tak do 20 tis. bych mohl postavit něco rozumného co chvilku vydrží.

bolak

20 je podle mě zbytečně moc, nevím sice co na tom všechno hodláš dělat, ale pro bežnýho uživatele, pokud si to nekupuješ jen kvůli tomu aby ses moch s někým předhánět v megaherzích a honit si triko na internetovejch diskuzích, stačí na nový počítač úplně vklidu 10 tisíc, když budeš volit s rozvahou. Navíc ceny techniky padají takovou rychlostí dolu, že počítač který teď vybereš za 10 tisíc ti vystačí na 5 let a počítač, do kterého vrazíš 20 tisíc na 6.