Fůfan

K čemu slouží kapacita paměti na grafických kartách?

jen se koukám na Alze na herní grafické karty, a stále mi nejde do hlavy k čemu potřebuje grafika paměť. předem díky za odpověďi.
Doplňuji:
proč je třeba grafická karta která má paměť 4 GB lepší než 2 GB, jestli to není naopak

Nejlepší odpověď
Dochy

V zákludu je nutná a v dobách, kdy nebyly 3D accelerátory grafiky byla nutná pouze tato paměť k tomu, aby v ní byl uložen zamýšlený obraz. Pro textové režimy to znamená řádově několik kB pro uložení textové informace (stránka textu na obrazovce) a v případě uživatelsky definovaných znaků ještě pro uložení těch znaků. Pokud se zobrazená informace nemění, zapíše ji aplikace/procesor do grafické karty pouze jednou a grafická karta z této paměti čte řádek po řádku a posílá na monitor.

V případě grafického režimu je opět uložena v grafické paměti informace o celé zobrazené stránce. Opět procesor do této paměti zapíše jen jednou a pak v případě změn. GK čte z té paměti opět řádek po řádku, zpracovává a posílá na monitor.

U 3D karet je to složitější, v paměti je uložena scéna, potřebné textury např. pro podobu zdí, oblečení, pokožky,… a GK z těchto dat vypočítává scénu a do další části paměti ukládá obraz jako v předchozím případě… a zas pak čte a posílá na monitor…

Jo a neslouží „kapacita paměti“, slouží „paměť“.

Další odpovědi
gecco

Grafika má i vlastní procesor, který zpracovává ´obraz´.
Pokud nemá grafika paměť, obsazuje část RAM.

Fůfan

jenomže stále nevím, k čemu to slouží proč je třeba grafika s 4 GB lepší než třeba s 2 GB?

gecco

Nerozumím…
Víš – rámcově, jak pracuje počítač???
Pokud ano – mělo by ti to být jasné.
Pokud ne – proč tě zajímá zrovna grafika??
___
Nemusí být vždy lepší ta karta, která má více paměti – jde o vyváženost procesor-paměť.
Ale pravděpodobně ta s větší pamětí bude výkonnější – při srovnatelné generaci karet (výrobci nejsou ´blbí´, aby úmyslně stavěli karty dražší, ale nevyvážené a tudíž méně výkonné).

Dochy

vejde se tam víc dat, jemnější textury, vyšší rozlišení,…