Tomsaj

Jak podat daňové přiznaní, když jsem měl více brigád?

Zdravím,
potřebuji poradit. Od května jsem měl více brigád. S první jsem podepsal smlouvu, ale nic nevydělal, smlouvu uknočil. Poté nastala druhá brigáda, kde jsem cca. měsíc neměl podepsané růžové prohlášení, ale poté jsem dalsí měsíc podepsal a smlouvu s nimi ukončil v srpnu. Třetí brigáda byla od května do tedˇ, tady nemám podepsané růžové prohlášení. A ještě jsem byl minulý měsíc „na zkoušku“ v pizzerii, kde jsem byl celý den, podepsal jsem mu smlouvu, ale druhý den jsem řekl, že práci vykonávat nebudu a růžové prohlášení jsem u něj nepodepsal.

Teď vás moc prosím o radu, jak nadále postupovat. Co je potřeba udělat? Je mi jasné, že asi nějak budu muset vyplnit daňové přiznání? Prosím o co nejpodrobnější informace, jak dále postupovat.

Moc děkuji! 🙂

Nejlepší odpověď
ivzez

Na »co nejpodrobnější postup« tu není dostatek prostoru,
jen stručně, základní postup.

Od všech zaměstnavatelů si vyžádáte potvrzení o příjmech
a odvedených zálohách.

Následně si stáhnete do PC formulář daňového prohlášení,
všechny příjmy sečtete a doplníte do určených políček příjmy
a daně. Formulář má přednastaveny vzorce, takže po zadání
údajů všechno vypočte „sám“.

Další možnost je zajít se všemi podklady (potvrzení o zaměstnání, potvrzení
o příjmech a odvedeních daních, potvrzení o studiu apod.) na finanční správu
k úřednici, ke které spadáte, a formulář vyplnit s její pomocí.

Rozhodnete-li se pro tuto možnost, doporučuji
se radši předem objednat, aby na Vás měla čas.

Podání DP nenechávat až na poslední chvíli, nejlepší je
to řešit na přelomu února a března (začátkem března).

Prohlášení, které jste u některých zaměstnavatelů nepodepsal,
podepíšete při podání DP na FÚ.

______

Dostal jste za ten den v pizzerii zaplaceno?
Jestli jste odešel hned po prvním dni, mohl
zaměstnavatel smlouvu zničit…

Tomsaj

A potvrezní o příjmech a odvedených zálohách si od zaměstnavatele vyžádám jen za ty měsíce, když jsem neměl podepsané růžové prohlášení?
Děkuji.

ivzez

Ne.
Daňové přiznání podáváte za celý rok,
proto musí být i potvrzení za celý rok,
případně za celou dobu, po niž jste u zaměstnavatele pracoval.

Do potvrzení se uvádějí příjmy a odvedené
zálohové i srážkové daně (odděleně).

Do DP pak do příjmů v druhém oddílu zahrnete příjmy
zdaněné zálohovou daní, do příjmů v šestém oddílu pak
příjmy zdaněné srážkovou daní.

Tomsaj

Mohu se zeptat, v únoru jsem pracoval na HPP asi 2 týdny, musím to také podávat do Danového přiznání?

Jak mám poznat, co je zdaněné zálohovou a co srážkovou daní? Děkuji

Tomsaj

Dobře, děkuji za odpověď. Nyní mám ještě jednu otázku. Růžové prohlášení, které jsem u některých zaměstnavatelů nepodepsal, podepíšu při podání na FÚ? Z jakého důvodu, jestli se mohu zeptat, když můžu mít podepsáno jen jeno prohlášení za jeden měsíc a mě by se to tam křížilo. Opravdu ho mám podepisovat?

Takže do DP se nezapočítávají zaměstnavatelé u kterých jsem si nic nevidělal, chápu to dobře?

Za ten den jsem v pizzerii zatím nedostal zaplaceno a ani nevím, zda dostanu.

Děkuji za odpovědˇ.

ivzez

Do DP se zahrnují příjmy, zaměstnavatelé se do něj neuvádějí. Pokud Vám pizzerie nezaplatí, nebudete mít co do DP uvést (co přičíst k ostatním příjmům).

Prohlášení lze postupně podepsat i v jednom měsíci, dokonce i v jeden den. Důležité je ukončit platnost podpisu u jednoho zaměstnavatele a potom podepsat u druhého.

Druhý zaměstnavatel › ten u kterého nebylo prohlášení podepsáno od 1. dne v měsíci slevu/y na dani uplatní až následující měsíc. (Aby se sleva v jednom měsíci neuplatnila dvakrát.)

Na FÚ se podepisuje jenom jedno prohlášení, které se bude vztahovat na celý rok.

Používáte slovo brigáda, které zákoník práce nezná.
U podobných otázek by však bylo vhodné uvádět, na základě čeho
jste kde pracoval. Jsou tři možnosti > pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohoda o provedení práce (DPP).

Z pracovního poměru (pracovní smlouva), DPČ s odměnou od 2.500 Kč měsíčně a z DPP s odměnou od 10.001 Kč měsíčně zaměstnavatel vždy odvádí zálohovou daň (i v případě nepodepsaného prohlášení).

Jenom z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně se při nepodepsaném prohlášení odvádí daň srážková (většinou konečná, nevrací se).

Ale už asi tři roky lze v případě nízkých ročních příjmů (často např. u studentů, maminek na MD/RD, důchodců…) po skončení roku podat DP a požádat o vrácení i srážkové daně.

V takovém případě se do první buňky příjmů (ř. 22) uvedou jenom příjmy zdaněné zálohovou daní a zálohová daň. Příjmy zdaněné srážkovou daní i daň se ve formuláři zanesou níže do ř. 53 a sražená daň do ř. 54. I výši těchto příjmů je potřeba doložit potvrzením od zaměstnavatele o zdanitelných příjmech a odvedených daních.

Až půjdete na FÚ, vezměte s sebou nejen potvrzení od všech zaměstnavatelů, ale i potvrzení o studiu, případně potvrzení o evidenci na úřadu práce či další potvrzení.
_____

K DP:

Vzhledem k tomu, že se o daně zajímáte v předstihu, nejsou ještě k dispozici formuláře pro příjmy za rok 2018. Můžete si ale stáhnout formulář pro příjmy za rok 2017 a pokyny k jejho vyplnění. Podle mne zjistíte, že to není „žádná věda“, protože Vás formulář provede prakticky sám (dá se psát jenom do bílých buněk) a pokud budete pozorně číst, nemáte co zkazit (v čem udělat chybu).

Nenechte se odratit zdáním, že je toho ve formuláři hodně. Vás se budou týkat jenom druhý a šestý oddíl. Případně, kdybyste uplatňoval např. slevu na studenta, byste v pátém oddílu musel vyplnit počet měsíců, kdy jste byl studentem.

DP 2017 (formát XLSX, 56 kB):
https://1gr.cz/da­ta/soubory/p_da­ne/A180327_JAN_018_DA­NE_2017_MALY4­.XLSX

Pokyny k vyplnění DP (formát PDF, 143 kB):
https://1gr.cz/da­ta/soubory/p_da­ne/79A180115_JAN_023_PO­KYNY-ZKRACENYFOR.PDF
_____

Připomínám, že je nejlepší DP podat na přelomu února a března. Kdybyste je podal hned v lednu, nemohl by Vám FÚ přeplatek daně vrátit, protože platnost podpisu žádosti o vrácení přeplatku je jenom dva měsíce. Potom byste musel o vrácení požádat znovu.

Tomsaj

Děkuji. Chci se ještě zeptat, abych vše uvedl na pravou míru a někde něco neudělal špatně.
Všechny tři smlouvy, které jsem měl, byli na DPP.
U první firmy jsem neměl podepsané růžové prohlášení jeden měsíc z pěti a to ten první (květnový). Mezitím jsem v červnu uzavřel další smlouvu, tedy u druhé firmy, u které dělám do teď. Růžové prohlášení podepsané nemám a ani nechci. Smlouvu mám do konce prosince. Potvrzení o příjmech a odvedených zálohách si vyžádám tedy, až tam skončím. No a třetí firma je tedy pizzerie, kde jsem byl jeden den a kde musím zjistit jestli mi tedy zaplatí a případně si vyžádat to potvrzení a tady taky nemám podepsané růž. prohlášení.

U první firmy sem si již vyžádal potvrzení o příjmech a odvedených daních, ale mám pocit, že mi tam nezahrnuli ten první měsíc, kdy jsem neměl podepsaný růžový papír. (Mimochodem jsem ho ani za ten první měsíc nemohl podepsat, protože jsem ho měl podepsaný jinde, kde jsem si ale nic nevydělal.)

Uvádí se do DP jenom za měsíce, kde jsem neměl podepsané růžové prohlášení nebo i celkově, kdy jsem ho podepsané měl??

A další otázka. Bude stačit, když podepíšu tedy to jedno (růžové prohlášení) na FÚ, abych to nemusel dále řešit a dopodepisovat tam, kde jsem to neměl? To už vlastně je jedno pak, jestli jsem neměl podepsané růžové prohlášení, ne?

Děkuji za odpověďi.

ivzez

U první firmy → u té, kde jste si nic nevydělal, jste mohl platnost podpisu zrušit, potom jste mohl prohlášení u druhé firmy podepsat hned od května.

Nerozumím tomu, proč nechcete prohlášení podepsat u současného zaměstnavatele. Srážková daň se vrací jen v případě „nízkých ročních příjmů“.

Pokud u Vás nepůjde o nízké příjmy, nemusí se Vám srážková daň vrátit. Bohužel nevím, co se míní obratem „nízké příjmy“ (neznám limit).

Prohlášení:
Pokud vím, lze zpětně prohlášení k dani podepsat po skončení kalendářního roku u posledního zaměstnavatele z toho roku. Myslím, že teď by Vám to dřívější zaměstnavatelé nejspíš neumožnili. Podle mne bude stačit podepsat jedno prohlášení na FÚ.

Podíval jste se na formulář a pokyny z odkazů výše? Mně se pokyny zdají srozumitelné.
___

Já bych na Vašem místě o prvním zaměstnavateli vůbec nemluvila a na dobu, kdy jste u něj měl DPP bez výdělku, bych poradila napsat čestné prohlášení, že jste v době od–do neměl žádné zdanitelné příjmy. Toto prohlášení byste musel přiložit k DP.

Pizzerii bych řešila až jestli Vám něco zaplatí.

Tomsaj

Na FÚ nemůžu vít potvrzení o studiu, protože nejsem student, ani na ÚP nejsem evidován. Je to problém?

ivzez

Ne, není to problém.
Potvrzení o studiu jsem zmínila proto, že jsem odhadovala, že ještě studujete (na DPP, případně na více DPP v roce často pracují studenti).