bolak

Jak oslovovali černí otroci svýho pána?

Nejlepší odpověď
annas

Tvoje podobná otázka.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-doslovne-znamena-massa
Týká se to otrokářství, v jednom filmu tak otroci oslovovali toho frajera s bičem – massa.
----.

massa – hovorový výraz, ze slova Master, který používali černí otroci pro oslovování svých pánů – asi z r. 1774..

Jinak toto slovo vyjadřuje vztah nadřazenosti, dominantnlsti, massa si může dělat s otrokem, co chce. Moc- někoho vlastnit.

Podle anglického http://www.ur­bandictionary­.com/define.php?ter­m=Master

Nedávno jsem četla knihu Kořeny , kterou napsal Alex Haley, přímý potomek afrických černochoců. Jde o dějiny černošského rodu 200 let – jak se z afrických černochů stali američtí otroci.

V knize se objevuje oslovení massa – byl to pán otrokůl.

Další odpovědi
led

S pokorou a strachom, ak vôbec smeli prehovoriť,
ale mohli aj s láskou, ak sa pána starali od malička.
Oslovenie pána otrokom v každej reči inak znie, ale vždy vyjadruje jeho nadradenosť, jeho moc, jeho jediného…

marci1

Napadá mě jedině „pane“. Otrok byl majetkem pána. 🙂

led

annas, ale to je len v prípade anglicky hovoriacich pánov. v iných rečiach m hovorili ináč napríklad:
Bwana (bwɑ ː nə)
(V E Afrike) master, často používaný ako úctivé forme adresy zodpovedajúce pane
[Svahilština, od arabčiny Abuna náš otec]
http://www.the­freedictionary­.com/bwana

bolak

To mám pamatováka co? :) Já věděl že to v nějaké otázce mám, ale nemohl jsem si na ten výraz vzpomenout.