multicccddde

Jak někomu půjčit/pronajmout drahou věc?

Třeba sekačku za…2 miliony? Vzal bych zálohu cca 5 tisíc, jde mi o to, co po zákazníkovi mám chtít podepsat za formulář, co si od něj vzít(vyfotit jeho občanku?), abych měl páky, kdyby s tou věcí vzal dráhu.

Odpovědi
elkon

Pokud se jedná o drahou věc, řešil bych to smlouvou u notáře.

Hlada

Představa o vymahatelnosti takové smlouvy je naprosto naivní. Reálně je u nás vymahatelná jen zástava nemovitostí.

cappuccino

Radeji nepujcovat!! Nikdy se ti to nevrati ve stavu, v jakem jsi mu to pujcil!!
A vymahat pak muzes dlouho, pokud vubec neco dostanes.

Emefej

Opravdu drahou věc bych půjčil jenom se smlouvou sepsanou právníkem.

Dochy

Za 2M? No potěš. To bych opravdu řešil s právníkem. A asi by to chtělo dořešit i nějaké pojištění.

Pepa25

Doporučuju se podívat, jak to dělají půjčovny, např. aut, ale i klidně nářadí třeba v OBI:

  • vratná kauce musí být přiměřená hodnotě (třeba auto za 2 miliony nikdo nikdy nepůjčí proti záloze pouhých 5 tis., ale klidně s kaucí násobně vyšší)
  • v každém případě je potřeba řešit pořádné pojištění – to bude drahé, ale to je potřeba zohlednit v pojistném
  • identifikace je podmínka nutná, ale ne postačující: smlouva je samozřejmě nutná