1jirka22

Jak nejlépe naložit s ušetřenými penězi?

Dobrý den,
jsem ještě student a za několik let se mi nahromadili peníze z brigád, které nevyužiji monentálně a leží mi ladem. To ale nechci, chtěl bych je nějak investovat, ale nevím jak.
Mohli byste mi dát prosím nějaké rady, co se v dnešní době vyplatí – pouze nějaké reálné možnosti :)
Děkuji

Odpovědi
terry

Záleží na více faktorech.
Jak velká je částka. Na jak dlouhou dobu je chceš „investovat“.
A také kolik je ti let. Protože investice na krátkou dobu i malé částky mají minimální efekt a minimální návratnost.
Věk je důležitý proto, že je možné, že třeba za 2 nebo 4 roky budeš chtít bydlet sám nebo s přítelkyní nebo chtít odjet na studijní pobyt do USA nebo ninam.
Prostě to není jen tak 🙂

Rokio

Pokud jsi konzervativní investor a nepotřebuješ mít všechny peníze k dispozici, doporučuji kombinaci stavebního spoření a doplňkového penzijního spoření. U stavebního spoření získáš úrok minimálně 1 % a státní podporu, zatímco doplňkové penzijní spoření ti nabízí výnos z fondu a státní podporu, ale můžeš ho vybrat až v 60-ti letech bez postihů.

Jestliže chceš mít nějaké peníze k dispozici, vhodná alternativa je pro tebe navíc podílnictví v investičním fondu, kde můžeš mít nějaké prostředky uschované. Navíc je můžeš je kdykoliv vybrat a jsou diverzifikované. Nebo můžeš mít akcie a ty v případě nouze prodat.

Spořící účet nedoporučuji, protože mají nízkou výnosnost, můžou jít so mínusu a jsou obecně nevýhodné.

Každopádně poraď se s finančním poradcem, který je k tomu, aby ti pomohl, více kompetentní, než uživatelé na Odpovědi.cz. Finanční poradci jsou zdarma a platí se u nich pouze provize za poskytnutí služby.

hapiky

Když ti někdo dá zaručenou odpověď, pak by se o něj posléze poprali všechny investiční společnosti.

Hlada

Doporučuji půjčky P2P. Reálný výnos se pohybuje kolem 10%, riziko je nutné omezit ručením nemovitostí, minimálně ručitelem. Likvidita je horší, půjčky jsou nejčastěji na 3–6 let.
Rozhodně nedoporučuji spoření, pojištění, investiční fondy, forex, binární opce a různě zprostředkované investování do akcií.