registronic

Jak naředit 80% líh destilovanou vodou, abych získal koncentraci 60% a 65%?

Děkuji, teď jen nevím zda pro ředění koncentrace mám použít 3 díly lihu a 1 díl vody v mililitrech nebo gramech (kvůli rozdílné hustotě)?

Odpovědi
Kepler

Pokud jde o objemová procenta, pak litr 80ky obsahuje 800 ml lihu a 200 ml vody, to je základ trojčlenky. Jako vodítko ti to musí stačit, pomáhání s domácími úkoly je v rozporu se zdejším kodexem.

Kelt

Využívám křížové pravidlo nebo to vyřeším rovnicí. 80 % líh obsahuje 80 % čistého lihu, zbytek je voda. Stejné je to u 65, resp 60 % alkoholu. Najdi si v tabulkách hustotu lihu při dané koncentraci a vycházej z toho, že platí zákon zachování hmotnosti.

mosoj

Takovéhle příklady se nepočítají. Na to je křížové pravidlo.

http://www.on­tola.com/cs/di/k­rizove-pravidlo

80 60 – 3 díly slivovice

0 20 — 1 díl vody

Špatně se to tady píše. Ta 60 má být uprostřed a čísla tvoří kříž.

Napíšeš vlevo 80 % slivovice, pod to 0% voda. Doprostřed napíšeš požadovanou koncentraci. Pak to křížem odečteš 80 – 60 = 20 a 0 – 60 = (60) používáš absolutní hodnotu, tedy vždy plus. vyjde ti 60 dílů slivovice a 20 dílů vody. Po vykrácení je to 3:1. Pro požadovaných 65 % dosadíš do kříže místo 60, 65 a stejně odečteš.

mosoj

Babo raď!

U směšovacího pravidla (jinak také křížového) platí, že pokud jsou koncentrace uvedeny v hmotnostních % je poměr udán v hmotnostních dílech.

A naopak pokud jsou koncentrace udány v objemových % je poměr udán v objemových dílech.

Takže v jakých % máš ten líh ? Nicméně rozdíl nebude veliký. Záleží jakou přesnost potřebuješ.