Avatar uživatele
Registrovaný

Jak na charakteristiku textu

Zdravím,
dostal jsem za úkol připravit si úryvek z knihy a ten pak charakterizovat. Nejprve řeknu něco o autorovi,knize, přečtu ukázku, ale jak mám pak pokračovat? Jako že to je v er formě atd. ale v jakém pořadí,nebo prostě, aby to vyznělo dobře :D Díky moc

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zřejmě vám jde o prózu.

Ukázka je od autora .... z doby .... místo, kde se odehrává ... uvést druh a žánr, forma . např. epika, povídka, próza - krásná literatura, vědeckofantastická, dobrodružná atd. Znaky - proč takto dílo zařadit.

Hlavní myšlenka ukázky - vztah k celému dílu, hlavní postavy.

V dalším rozboru - er forma, ich forma, du forma, monolog, dialog - užití jazyka - vybrat jeho typické znaky. Popis, charakteristika, úvahové prvky atd.

---
U poezie - začátek stejný jako u prózy - opět využít pojmy z literární teorie (lyrika, epika, lyrikoepika - sonet, villonská balada, balada, romance, píseň atd.) Rým, jeho druh, básnické prostředky - ty, které jste se učili a jsou v básnici. Hlavní myšlenka. Architektonika - kolik má báseň slok, veršů , sbírka atd.

Záleží na tom, jak jste dělali rozbor v hodinách češtiny, kolik máte času atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Na začátek je dobré říct něco o formální úpravě textu - zda se objevují spíš jednoduché věty, či souvětí. Nevím jestli je ten text poezie nebo próza, u prózy můžeš říct, jaké typy rýmů se objevují.
Dále to, jaký jazyk se tam používá (spisovná čeština, obecná čeština, nářečí), zda jsou v textu archaismy, historismy apod. Dále je dobré zmínit jazykové prostředky (metafora, hyperbola, přirovnání).
Pokud možno, říct i myšlenku textu (může mít skrytý význam).

Možná jsem na něco zapomněla, možná se koukni po rozboru celé té knihy, mohlo by ti to pomoci :) Nevím, co je to za text a podle těch rozborů si myslím, že se dobře zorientuješ.
Doplňuji:
*ne u prózy, ale u poezie typ rýmu :)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.