Avatar uživatele
Bronzový

Jak moc se sníží zisk z prodeje dřeva, když se v lese provádí selektivní mýcení a nevysazují se nové stromky?

Obvykle se asi pokácí komplet část lesa, vznikne paseka, následně se vysadí nové stromky - monokultura, oplotí atd., což mě jako laikovi přijde zbytečné a nákladné a nedobré. Tak se chci zeptat o kolik procent zhhruba se sníží zisk z lesa, když by se les kácel selektivně. Například po 90 letech by se vykácelo náhodně (tak aby nevznikla holá místa) polovina stromů. Automaticky by se ze šišek vysemenily nové semenáčky na volných místech, případně jiné druhy stromů náletově a pak po dalších pár desetiletích pokácet většinu starých stromů atd. a nebo by ta volná místa zarostla ostružinami a malé stromky by neměly dost světla aby vyrostly? Takový les by asi musel být dost velký aby se dřevařské firmě vyplatilo tam jet selektivně kácet. Na druhou stranu pokud by má teorie fungovala, uspořilo by se za výsatbu, oplocenku a péči o malé stromky

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tak jednoduché to není. Provádí se a je povoleno několik druhů těžeb.

http://www.lesycr.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Vaše teorie je sice zajímavá, ale mám obavu, že by ve světle zákonů neobstála. Zákon č. 289/1995 Sb., o lesích, ve znění pozdějších předpisů, stanoví v § 31 povinnost vlastníka lesa obnovovat lesní porosty vhodnými dřevinami a vychovávat je včas a soustavně tak, aby se zlepšoval jejich stav, zvyšovala jejich odolnost a zlepšovalo plnění funkcí lesa.

Náletová obnova jistě možná je, ale pouze do určité míry; vlastník se své výše uvedené povinnosti úplně vyhnout nemůže.


Avatar uživatele
Stříbrný

zisk ze dřeva tím snížíš, pokud si vykácíš všechny vzorstlé stromy,nových stejně velkých už se nedožiješ, ale i funkčnost a ekologickou funkci lesa. Navíc lesní zákon udává, že dle rozsahu mýtní nebo i selektivní těžby je povinná nová výsadba. neplatí to u probírek.

Pokud chceš dělat mýtní těžbu,tak si protsuduj lesní zákon. Náhradní výsadba je povinná. Pokud tě cytne nadlesný a zjistí že to nedodržuješ,hrozí za to i vězení na pár let za poškozování přírody.Zvláš´t pokud se chceš napakovat prodejem dřeva.

Jinak pokud cheč dělat selektivní těžbu, tak nové stromky se v hrabance pod stromy nechytí.Proto se kácí mýtní těžbou, povrch se zorá a pak se vysazují nové stromky-tzv školky.Žádná velká dřevařská firma nekácí selektivní metodou,prostě se to nevyplatí. Selektivní metoda je dobrá tak pro pár stromů nebo pro dřevo domu na topení.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 803
Zlatý annas 600
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 386
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 298
Zlatý marci1 283
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 189

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.