Ondrashek06

Jak moc rozšířená je trypanofóbie (strach z jehel a injekcí)?

Nemyslím to, že člověk injekce nemá rád, ale přímo specifický strach (denní přemýšlení a strach, kdy přijde další injekce, apod.)

Přijde mi, že je to docela rozšířená fóbie, jako arachnofóbie (většina lidí se pavouků bojí).

Nejlepší odpověď
seraphico

"Trypanofobie je nejčastější u dětí. Některé výzkumy ukazují, že až 2 ze 3 dětí se bojí jehel.

Mnoho lidí pak vyroste z trypanofobie, ale mnoho dospělých se stále bojí jehel. Podle některých zpráv se až 16 % dospělých vyhýbá očkování, protože se bojí jehel. Jiné studie ukazují, že až 1 z 10 dospělých bojuje s fobií z jehel. Tedy kolem 10–18% lidí má takový strach z jehel, že prostě na lékařskou proceduru, která souvisí nějak s jehlami, nepřijde."

Zdroj: https://www.re­habilitace.in­fo/nemoci/try­panofobie-strach-z-jehel-priznaky-priciny-a-lecba/

Další odpovědi
da ny

„Přijde mi“, že je to výjimečná záležitost u dospělých ( (42 let praxe ve zdravotnictví, hlavně ve stomatologii).
Velmi často jsou na vině rodiče dítěte. Neumí vysvětlit dětem, co je v ordinaci čeká, slibují nesmysly (že to nebude bolet, že dítěti nic dělat nebudou). Velmi často lékařem i injekcí děti straší!!!
A protože lidé „hloupnou“, nejsou dostatečně psychicky vyspělí (výchovou(, jsou nervově slabší, vyklepaní. „Nejistota“ s sebou přináší strach, obavu a pak přichází krize. Rodiče neumí být rodiči, nezvládají připravit své děti pro život, poskytnout jim dostatek lásky, pocit bezpečí a klidného zázemí. Je možné, že ve svých dětech „pěstují“ fobie, se kterými se roztrhl ranec (sociofobie, strachy a „deprese“ a tedy i strach ze zdravotnického personálu, případně z i jehe)l.
Děti jsou živé, „nevychované, zlobivé, neposedné, neposlkušné, takže má kdekdo ADHD apod. 😉

„Strach z injekcí se obvykle utváří v dětství, přičemž děti se slabým prahem bolesti a zvýšenou vzrušivostí nervové soustavy jsou k rozvoji fobie náchylnější. „
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Trypanofobie

elkon

Více o zmíněné chorobě třeba také zde: https://eshop­.treemed.cz/blog/jak-prekonat-strach-z-jehel-nejen-u-deti--/