kaluš

Jak míra inflace činící 5% ovlivní úrokové sazby z vkladů?

Odpovědi
anonym

DÚ???
😁
Třeba tady – https://www.cnb­.cz/cs/statis­tika/inflace/ – si přečti, o co se vlastně jedná.
Obvykle je to totiž ´naopak´ centrální banka řídí inflaci (a to nastavením základních sazeb, které určují úročení vkladů i úvěrů), nikoli že by inflace řídila centrální banku.

mosoj

Kdyby to bylo tak jak se zde píše, tak by nikdy inflace nemohla přerůst v megainflaci. Jedině záměrně.

Úrokovou sazbu stanovuje ČNB. Na základě čeho nevím, ale je to jedno. Úroky z vkladů již stejně téměř žádné nejsou.

Pepa25

Míra inflace neovlivňuje přímo úrokové sazby z vkladů. Růst inflace pouze obvykle vyvolá zásah centrální banky, která jako jeden z nástrojů sníží základní úrokové sazby, od kterých se odvíjejí sazby z vkladů. Takže ptát se na sazby při konkrétní inflaci nemá smysl, mohou být nižší i vyšší.