Anonym12345

Jak mám vyjádřit poměry pomocí nejmenších přirozených čísel ?

Tady je třeba nějaký příklad: 15:3:24
Prosím, byl bych moc rád za vysvětlení .
Doplňuji:
Ještě by mě zajímalo, jak to jde udělat se zlomky a s desetinnými čísly

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud správně chápu zadání – musíš pro vyjádření poměru použít co nejmenší čísla (přírozená, tzn. kladná a celá – tedy ne desetinná nebo zlomky).
😉
Například: zadání 42 : 24 : 6 lze vyjádřit i jako 7 : 4 : 1.

Tak – teď ty to tvé zadání…
😉
Doplňuji:
___
😉

Další odpovědi
Pepa25

Najdeš největší společný dělitel – v tomto případě 3. Pokud se má poměr vyjádřit přirozenými čísli, tak je to 5:1:8

Dochy

Doplnění: Pokud máš v zadání zlomky, pak čísla vynásobíš tak, abys zlomky odstranil. Pokud desetiná místa, vynásobíš tak aby se desetiná místa odstranila…
Př: 0,25 : 0,1 můžeš vynásobit 100, protože nejmenší platné místo jsou setinky… Výsledek bude 25:10 a pak to musíš zas snížit jako ty tvoje první čísla…
A nebo si můžeš říct, že 0,25 musíš vynásobit 4×, 0,1 10× abys měl celá čísla. Nejmenší společný násobek 4 a 10 je 20. Tak celý poměr rozšíříš 20 a dostaneš se na: 5:2