eevuse

Jak mám cvičit protažení celého těla, když mám kardiostimulátor?

Odpovědi
Disraeli

Pokud máš kardiostimulátor, tak máš jistě i doktora nebo několik. Minimálně praktického, pak kardiologa, fyzioterapeuta,.. to je otázka především na ně. Ti poradí, mohou vést a řeknou specificky co a jak dle situace a stavu, se zohledněním toho, jak dlouho máš ten kardiostimulátor a jak aktuálně na tom si.
Existují kardiovaskulární rehabilitace, které jsou pod dohledem a řízením. Zahrnuje sestavení individuálního tréninkového plánu (právě podle stavu pacienta a jeho specifických problémů se srdcem a spol). Nejčastěji je to pro pacienty po infarktu, ale rozhodně nejen pro ně. Taky obecně po jakékoli operaci spojené se srdcem, při srdečním onemocnění a selhávání i pro informovanost a zdravější životní styl, poradenství pro správnou funkci srdce, správné léčby/léků. Může to být hrazeno zdr. pojišťovnou – pro ty, co mají nějaké srd. problémy a jsou právě v tom stavu, který vyžaduje nějakou takovou pomoc.

Ovšem chápal bych otázku na cvičení (co cvičit, jak – jak moc), ale proč na protahování? Překáží tomu nějak ten kardiostimulátor? Protahování bývá považováno za bezpečné i s kardiosti­mulátorem. ale je vždycky třeba se poradit s tím lékařem.
Protahovací cvičení se mohou dělat jemně a opatrně, protahovat se, ale nenapínat/nep­řepínat a poslouchat své tělo při cvičení (kam ti dovolí jít, jak se cítíš při tom cviku atd). Nevíš-li si rady, MUSÍŠ se radit s lékařem (to je první zásada).
Jinak lidi s kardiostimu­látorem normálně cvičí (akorát třeba ne vysoce intenzivní a kontaktní sporty). Dělají hlavně i třeba jogu, pilates apod. Protahování, ani celotělní, by neměl být problém. Lidi s kardiostimu­látorem nejsou většinou nějak pohybově omezeni (až na ty prudké sporty a kde je riziko poničení toho přístoje) – snad jen chvíli po implantaci (nebo opakované výměn baterií). Ale jak už jsem psal: Běž za lékařem, ne sem.