Katusa

Jak malovat vápnem, aby se nedělali kocouři?

Mají se dělat spíš dlouhé tahy, jedním směrem, nebo do kříže…budu vděčná za každou dobrou radu nebo tip

Nejlepší odpověď
fcoop

Vápnem je docela náročné malovat.Vápno by mělo být dobře vyhašené a uleželé.Jedna ze zásad – čím déle nátěr usychá,resp. tvrdne(kamení),tím lépe.Protože se velmi rychle vsakuje,je dost obtížné nedělat v místech spojů jednotlivých tahů tzv.„kocoury“.Chce to praxi, a je to případ od případu.Vybílit – třeba sklep – je určitě jednodušší,než pokoj,nebo fasádu.Ve sklepích bývá omítka o poznání vlhčí,vápno se pomaleji vsakuje a neusychá tak rychle.
Velmi důležitá je hustota. 1.nátěr musí být velmi řídký,tzv.„vápenné mléko“ alias „pačok“.
Do vápna lze přidat i roztok modré skalice, „přiměřeně“.Malba je tvrdší,bělejší,ne­pouští.
Prostě – musí se to umět.
Dělá,tedy dělalo se to i tak,že se ve finále

použila klasická malířská stříkačka.

Když na zdech i přesto byli „kocouři“,dala se večer doprostřed místnosti miska s mlékem.
Kocouři se k mléku v noci seběhli,ráno je stačilo pochytat a malba byla perfektní.
Malování Zdar!

Další odpovědi
mosoj

Těžko. Vápno je velmi náchylné na „kocoury“.
Důležitá je omytá ( odmaštěná a prachu zbavená) stěna.
Tahy klidně křížem, ale ty konečné musí být vždy jedním směrem ( shora dolu a na stropě po světlu)a pak se již na natřené místo nevracet ! osobně maluji primalexem polar. Vápno jsem použil jen v novostabě na novou omítku. Kdo to potom má uklízet.

Drap

Vápno se většinou musí dělat ve více vrstvách. Následující vrstva se dělá kolmo na předcházející. S vápnem je to asi zdravější, možná i hygieničtější , ale pokud nemáte zkušenosti , tzak si s tím dost užijete

greycell

základ je kvalitní malířská štětka(cca 350kč), svislé tahy převážně jedním směrem, kolem podlahy a stropu ze šikma napříč ale chce to pořádně roztírat, po namočení štětky začít asi ob dva tahy v suchém povrchu a zase se vrátit, hlavně pořád roztírat skoro do suché štětky a kompaktně mokrého povrchu, nezapomínejte pořád vápno míchat, klidně před každým namočením. Než stěna uschne bude vypadat hrozně šmouhatá, ale to zmizí. A pozor, bez ochraných brýlí je malování s vápnem hazard!!!