metalavenged

Jak lidé mohou vyprávět příběhy, ve kterých nikdo nepřežil?

Nemám zrovna žádný příklad, ale slýchavala jsem povídky nebo příběhy, které neskončily dobře a nakonec to nikdo nepřežil. Kdo by to jinak vyprávěl?

Nejlepší odpověď
ten který je

Tam kde nejsou svědci nastupuje věda:
http://www.roz­hlas.cz/meteor/pris­pevky/_zprava/za­hada-franklinovy-vypravy-vyresena-za-kanibalismem-a-silenym-chovanim-stala-otrava-olovem--1448652

Tam kam věda nemůže nastupují spekulace:https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1nik_%C4%8E­atlovovy_v%C3%BDpr­avy

Další odpovědi
Kepler

Povídky jsou fikce. Pravdivé příběhy mohou být zpětně rekonstruovány, podle všech okolností případu pomocí forenzní vědy, analytiků, nebo výslechu nepřímých svědků. Asi těch metod je víc.

Kelt

Vypravěči si upravili příběh podle sebe. A nezáleželo na tom, jak dopadla bitva. Podobně pracují dnešní filmaři. Hlavně aby zaujali diváka, respektive posluchače. Jeden vyprávěl, ostatní poslouchali, možná se i báli, nebo smáli, a vůbec nezáleželo, zda se to opravdu stalo nebo ne.

led

Ľudská fantázia spojená so znalosťami ľudí a doby je schopná vytvárať obrazy, podobenstvá, príbehy aj bez skutočného prežitia.
Nemusím žiť v dobe dynosaurov, aby som napísala príbeh ich života, tak isto ako nemusím žiť na Marse, aby som opísala jeho kolonizáciu.
Sadnem si pod strom a počúvam jeho príbeh, príbeh stáročí a ľudí čo v jeho blízkosti sklonili hlavu. Stačí dobre počúvať šumenie listov a pozerať a v spojení s predstavivosťou uvidíte a zažijete, na čo si len spomeniete.
Vo fikcii nemusím sa presne držať vedeckých faktov, skutočných historických dejov. Veď len opísať stretnutie čiernokožého Rybára z Horného Nílu so šikmookým Roľníkom od Žltej rieky, pri horiacej Atlantide a ich návrat na prelome vekov, keď Krista pribíjali na kríž, chce naozaj dávku fantázie.

Šidlo

oddávna si ľudia mysleli, že môžu hovoriť všetko, čo im napadne/čo im autorita nezakáže.....a zážitky nabité emóciami ľudia hovoria najradšej

ono, ak nikto neprežil, niekto musel nájsť stopy/telá…a tí svedkovia hovorili, čo videli…ak to nepovedali dostatočne inteligentným autoritám, ich svedectvá sa rýchlo prekrútili (tak ,ako dnes prekrúca bulvár) a stali sa z nich legendy a mýty

potreba klebetiť je u väčšiny ľudí silnejšia než potreba hovoriť pravdu......dnes máme mestské mýty a hoaxy

led

Na základe tohto objavu možno rozprávať príbeh zániku tejto osady:
„Objavili najzachovanejšie obydlia z bronzovej doby“
http://m.prav­da.sk/#!a=3798­86