Jak komunisté interpretovali husistké hnutí a jeho počin?

Kladně, neutrálně, záporně?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Jednoznačně kladně. Dělali z nich předchůdce sociálního hnutí a sociální revoluce utlačovaných proti utlačovatelům, i proti církvi – viz i termín „husitské revoluční hnutí“.

Další odpovědi
Kepler

Co si já pamatuji, tak se o nich rozsáhle učilo na školách, ba i filmy se natočily. Husité byli předkládáni jako národní hrdinové, jako revolucionáři.

Midas

Tohle přeně nevím, ale komunismus je proti všem náboženstvím. Staví se vůči němu vyloženě nepřátelsky, nenávistně, snaží se o jeho odstranění. A husité byli náboženští rebelové, takže by bylo logické, aby se stavěli i proti nim. Ale vypadá to, že právě využívali husity jako takový předobraz komunismu, jako vlastní propagaci. Takže komunisti se k nim prý hlásili. Takže je hodnotili kladně.
Husité jsou dokonce některými označováni jako předchůdci komunistů. Komunisti středověku. :D

Zdroj: https://www.sto­plusjednicka.cz/dej­te-zizkovi-kulomet-aneb-jak-komunisticka-propaganda-zneuzila-husitstvi

elkon

Úplně normálně. Učili jsme se o tom ve školách.

Kryšpín

Nemohu posoudit, ale je pravděpodobné že se objeví další pražský elitní starosta a Žižka půjde s koně dolů.

annas

Opět podobné otázky v archivu.

anonym

elkon: Co znamená normálně?

Midas

V komunistické „pravdě,“ hádám.

anonym

Asi. Ale mohl to rozvést.