Leonardo12

Jak je velká plocha zcela kulatého míče, který se dotýká pevné podložky?

Sám nevím, strávil jsem nad tím celkem hodně času.. xDD

Nejlepší odpověď
aliendrone

Dokonalá koule se může dokonalé roviny dotýkat pouze v jediném bodě (ve standardním eukleidovském 3D prostoru). Bod jak možná víš je bezrozměrný. A kde není rozměr, není ani plocha. Pokud tím „celkem hodně času“ myslíš více jak 0,5s, tak je to DOST smutné. :(

Další odpovědi
EKSOT123

Matematicky jak píšou chlapi, žádná plocha. Ale prakticky tam nějaká plocha je kvůli tíhové deformaci míče, příp podložky.
Tíhové, elektrostatické, příp další síly působí kromě plošky samotného dodyku ještě v malinko širším okolí této plošky.

autacek

Zkus vzorec pro povrch koule.

Kelt

V rovině se jedná o nalezení případu, kdy přímka se dotýká kružnice. To se dá narýsovat a podle analytické geometrie i vypočítat a snad to i víš, že. Přímka která se dotýká kružnice se nazývá tečna a existuje pouze jeden bod. Případ míč, balon, a podložka je trojrozměrný, místo přímky je plocha, tedy rovina a balon je z geometrického hlediska koule. A tady je také jen jeden bod.

cochee

Alieňák + Kelťák + auťák: Jenže Leonarďák se neptal na dokonalou kouli, ale na míč, který dokonalou koulí není, protože není dokonale tuhým tělesem. Správně odpovídá EKSOŤÁK. S tím, že tu plochu nelze určit, v „rovnici“ je příliš mnoho neznámých.

aliendrone

cochee>>> A pokud Je míč „zcela kulatý“, známená to úplně, potažmo DOKONALE. To že míče takové v reálu NEJSOU ještě neznamená, že o nich nelze teoreticky uvažovat. (a asi proto dodatečná podmínka „zcela“ kulatý) Pokud by se ptal na OBYČEJNÝ míč (tedy „NE zcela kulatý“), byla by kulatostní podmínka „zcela“ naprosto zbytečná. ;) :D

autacek

Ptal se na zcela kulatý míč. To je myslím zadání docela jasné. Teochu to vypadá i jako domácí úkol, či příklad z cvičebnice.

cochee

Ale kucí… Zcela kulatý míč je ryze teoretický pojem, protože záleží na podmínkách. Míč nacházející se v mezihvězdném prostoru = zcela kulatý. Míč letící vzduchem = o „zcela kulatosti“ nemůže být řeč, protože je deformován odporem vzduchu a ta deformace je tím větší, čím rychleji letí. Nehledě k tomu, že míč při takovém pohybu většinou rotuje, což je důsledek způsobu, jakým byl do tohoto pohybu uveden. Míč volně padající k zemi = totéž co míč letící vzduchem. Míč volně ležící na podložce = deformace svou vlastní vahou, ztratil dokonalou kulatost… Míč v okamžiku nákopu hráčem = to už vůbec není koule. Atd, atd. Je to míč, postrádá vlastnost zvanou „dokonalá tuhost.“ Chceme-li mluvit o „dokonalé kulatosti,“ nemůžem si brát do úst míč, ale nějakou hypotetickou dokonale tuhou kouli.

aliendrone

cochee>>> A tím jsem se dostali o5 ke kouli (dokonalé a teoretické) v mé odpovědi. :)

Pokud je míč definován jako DOKONALE kulatý, tak nezáleží na tom, jaké jsou všechny možné myslitelné i reálné JINÉ míče. Ten o kterém se bavíme (tedy definovaný jako DOKONALE kulatý) je zkrátka DOKONALE kulatý. Kdyby NEBYL dokonale kulatý, tak by NEMOHL být definován jako dokonale kulatý. Byl by to jen (více či méně) kulatý míč, takový jaké popisuješ ty. Ale NENÍ, tenhle zkrátka JE DOKONALE kulatý a dál vlak nejede. Je to jeho určující vlastnost. ;) :)