Kelt

Jak je to vlastně s tím skokem z letadla za použití padáku?

Letadlo, vrtulník vyletí s adepty do určité výšky a pak oni seskakují. Skáčou z určité výšky (jaké) aby padali určitou dobu. Po nějaké době si otevřou padák a dopadnou. Jakých rychlostí dosahují při výskoku, před otevřením padáku, na kolik je ten padák zpomalí a za jak dlouho dopadnou? Jak dlouho trvá ten pád? Jsou na to vzorce, nebo je o tom někde nějakým článek? Děkuji

Nejlepší odpověď
Kepler

Při volném pádu je dosahováno rychlosti okolo 200 km/h, pokud je skokan roztažený na plocho. Střemhlav až 300 km/h. Záleží na paragánovi, kdy padák uvolní, většinou se skáče z výšek do 4 000 m, kdy ještě není třeba mít kyslíkovou masku. U moderních řiditelných padáků obdélníkového tvaru lze docílit prakticky nulové vertikální rychlosti při doskoku.

Další odpovědi
Edison

Tak před otevřením padáku jsou rychlosti celkem jasné. To jsme tu už popsali. Ve vyšších rychlostech se ovšem začne projevovat odpor vzduchu, který roste se čtvercem rychlosti. Po otevření padáku záleží na padáku. Takže na to Ti tu nikdo neodpoví. Ale existuje na to víkendová paraškola. Tam si projdeš krátkým kurzem, který je zakončen SINGL seskokem.

kelley

Ještě bych dodal, jak mě jeden kamarád co skáče vyvedl z omylu – říkám něco ve smyslu: jo to musí být paráda jen tak se vznášet pomalu nad krajinou – a on: neee, tam jde je o ten volný pád, ten je na tom nejlepší – čím delší, tím lepší. Padáky máme jen jako nutné zlo – abychom se při dopadu nezabili. Skákali obvykle ze 2 – 4 km.