fcoop

Jak je to ve skutečnosti se zdáním? Opravdu klame?

Výroky typu:
To se dalo od recidivisty čekat.
Té práci se nedá věřit, napsal ji jen proto, aby ho nevyhodili ze školy.
Copak může být kouření nezdravé, když tolik doktorů kouří?
Státní správa je jako bonboniéra ve spíži: musíte urvat, co se dá, než na vás přijdou.
S reformou je to jako s prasetem. Když chcete prase zreformovat do uzeného, musíte ho nejdřív zabít.
Turbulence začaly těsně po tom, co se začala podávat káva. Podávání kávy tedy způsobilo turbulence.

Týden jsem měl chřipku, ale potom jsem začal pít kočičí džus a chřipka přešla. Kočičí džus tedy léčí chřipku.(Net)

Mohlo by tak být,nebo je to jen zdání?

Nejlepší odpověď
annas

Připomíná mně to myšlenky řecké filosofie včetně sofistů, rovněž starší Platonovo učení o jeskyni, které je založeno na iluzích, zdání. Zdání opravdu klame – musím vyjít z jeskyně ven a poznat skutečnost …

Něco podobného tvrdí nejslavnější sofistický výrok: „Člověk je mírou všech věcí, jsoucích, že jsou, a nejsoucích, že nejsou." To znamená, že neexistuje žádná absolutní pravda, nýbrž jenom pravda subjektivní. Jedna a tatáž věta může být jednou pravdivá a jindy nepravdivá podle toho, kým a za jakých okolností je vyslovena.

Z toho vycházejí různé logické výroky.

Další odpovědi
anonym

Tem vyrokum zde ja vubec nerozumim. ☹
Ja mela za to , ze jde napr. : mam kamaradku , ta ma manzela. On je strasne v praci i mezi kamarady oblibeny , ale doma zenu sikanuje , ponizuje … i kdyz jsem u nich ja , on s nami mluvi hezky , ale ja vidim ty jeho " pohledy " na ni . Takove to : Ticha voda brehy mele a zaroven i vase – zdani klame. Nebo ..? ☹
Pak jeste : Ja miliji J. Krause a on v Uvolnete jednou rekl , ze jeho nejaky kolega ma nejdrazsi obleky , obleceni , nejdrazsi auta a doma roztrhana prosteradla. ! -iv-

chudst

Vase vyroky bych rozdelil na ty, ktere mohou byt pravdive a na ty, kdy spojenim dvou premis vyjde jedna kravina.

Prvni dva vyroky mohou byt pravdive. Je-li to recidivista, pak je rozumne ocekavat, ze to udela znovu. Stejnetak je-li vysokoskolak uvedomely lajdak, tak se chyta posledniho stebla a pise nejakou praci. A take s reformou – obcas je skutecne nekdy lepsi vsechno smest ze stolu.

Se „statni spravou“ je to na me po ranu ted moc slozite, spal jsem tri hodiny. Snad se pak rozhodnu, kam to zaradit :)

Co se tyce letadla a kavy, jedna se jednoduse o nahodu, kterou kava nema a nemuze mit na svedomi. Napsal bych stejnetak i „kocici dzus“ (to slysim prvne), ale ciste teoreticky to mozna u nekoho fungovat muze. Presto je to treba jeden ze sta milionu, takze i zde s klidem napisu: spatne odvozeni se zakladni premisy.

Jinak a obecne receno: Nektere veci, ktere jste uvedl, tak skutecne byt mohou, jine jsou totalni kravina.

led

Zdá sa, že tieto výroky, majú svoju logiku. Len či je to naozaj pravda.

Doplňuji:
Ad Chudst,
práve týmto totálnym kravinám ľudia najradšej a najskôr veria.

mosoj

Nevím jestli zdání klame, ale vím že klame naše vláda.

led

Kerberus, za výrok:
„Jedna a tatáž věta může být jednou pravdivá a jindy nepravdivá podle toho, kým a za jakých okolností je vyslovena.“
dávam 10 palčekov. :)

anonym

Ad led, ti vzdělanější vědí, že „10 palčekov“ zaslouží autoři principů sofistiky již před 2 1/2 tisíciletími.
Přesto ale Kerberus patří uznání, že patří právě mezi ty vzdělanější.

Kerberus

Led, moc děkuji.