Kepler

Jak je to správně: štola, nebo štóla?

Jedná se mi o sladké pečivo. Výraz „štola“ znám jako vyraženou důlní chodbu. Ale v médiích ji tvrdošijně používají z 99% i pro to pečivo. Včetne receptů. Což by podle mě měla být „štóla“. Jsem blbec já, nebo oni? Přece si nedám na talířek díru v hornině, ne?
https://www.to­precepty.cz/re­cept/16561-vanocni-stola/

Nejlepší odpověď
marci1

Moučník je štóla: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0t%C3%B3la_(mou­%C4%8Dn%C3%ADk)
A štóla může být také zdobená šerpa, která je součástí liturgického oděvu v katolické církvi.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0t%C3%B3la
A potom je štola=důlní chodba. 🙂

Další odpovědi
annas

Proč tomu tak je? Pokud má někdo zájem, dovědět se, jak slova vznikla, i když starší etymolog Machek považuje slova štóla i štola za homonyma.

Rejzek uvádí společný základ – společně něco dlouhého …
.

1. a) "štola původně, slovensky štóla, dnes i v CJL štóla. Slovo má původ z latinského stola. Význam kněžské roucho, církevní poplatek.

  1. štóla ‘pruh látky kolem krku a ramen (součást liturgického oděvu kněze)’.

Přes něm. Stola tv. z lat. stola, původně ‘dlouhé dámské šaty’ z ř. stolē̺ ‘šat,
oděv, roucho’ od stéllō ‘připravuji, vystrojuji’, jež odpovídá něm. stellen ‘stavět’

Slovo původně označovalo ozdobně lemovaný dlouhý kněžský šat, z něhož později -se zavedením tzv. alby – zůstal pouze ozdobný lem jako pruh látky kolem
krku"

Přeneseně jako pečivo podouhlého tvaru. Dnes stočené, připomíná Ježíšk v peřince.

2. a) " štola -chodba v dolech, moravsky štula – podkop na poli, původ ze středohornoměckého stolle.

  1. vodorovná chodba v kopci’. Z něm. Stollen tv., původně ‘podpěra, vzpěra,

sloup’, jež souvisí se stellen ‘stavět’ (viz i řecké . stē̺lē ‘sloup"

  1. Podle Machkova Etymologického slovníku
  2. Podle Rejzková Etymologického slovníku

Možná etymologický původu poslouží někomu v budoucnu.

Mc Merkurion

… bez ohledu na „čárku“ se tě zeptám: a ty zabíjíš dobytek jen kvůli tomu, aby sis mohl dát volské oko ???

aliendrone

Jediný kratičký pohled na obrázek z receptu mi stačil k vyřešení problému. Nepoužívej ani jednu možnost. Jednoznačně jde o DUSIVKU, fujky! ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.